Najlepší spôsob, ako vyčistiť žalúzie v byte

Ak existuje činnosť, ktorá je v domácnosti viac obávaná ako čistenie okien, ide rozhodne o čistenie žalúzií. Túto nepríjemnú povinnosť odkladáme ako sa len dá, pretože vieme, že ide o veľmi zdĺhavú činnosť, ktorá dá poriadne zabrať a často ani zďaleka nevedie k očakávaným výsledkom. Prinášame vám skvelé tipy, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria cenný čas.

Ak existuje činnosť, ktorá je v domácnosti viac obávaná ako čistenie okien, ide rozhodne o čistenie žalúzií. Túto nepríjemnú povinnosť odkladáme ako sa len dá, pretože vieme, že ide o veľmi zdĺhavú činnosť, ktorá dá poriadne zabrať a často ani zďaleka nevedie k očakávaným výsledkom. Prinášame vám skvelé tipy, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria cenný čas.

Žalúzie z falošného dreva

cleaning-with-sock

Tento typ žalúzií je veľmi obľúbený, pretože nie sú také drahé ako žalúzie zo skutočného dreva, ale napriek tomu vyzerajú rovnako efektne ako drevené žalúzie. Takéto žalúzie sa vynikajúcou čistia pomocou vysávača so špeciálnym nadstavcom na prach – jemnou kefkou. Vysávač by pri čistení mal byť nastavený na nižší výkon, aby sa žalúzie neprehli a nepoškodili.

vinegar-and-sock

Ak sa vaše žalúzie nachádzajú v kuchyni, môžu byť pokryté vrstvou mastného povlaku a prachu. To si samozrejme vyžaduje dôkladnejšie čistenie. Nie je to však žiaden problém a nepotrebujete dokonca ani chemikálie z obchodu. Postačí, ak v miske zmiešate 1 diel bieleho octu a 1 diel vody. Potom do tejto zmesi ponorte čistú ponožku (ideálne z mikrovlákien) a prejdite po povrchu žalúzií z oboch strán. Ocot sa postará o mastnoty a špiny a vaše žalúzie tak budú rovnako čistí, ako keď ste ich prvýkrát zavesili na okno.

Drevené žalúzie

wood-blinds

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Väčšina drevených žalúzií je na povrchu ošetrená špeciálnou vrstvou, ktorá odráža prach a nečistoty. Na ich čistenie môžete použiť kvalitný prípravok na leštenie dreveného nábytku a jemnú handričku alebo ponožku z mikrovlákien. Prípadne môžete môžete zvoliť čistenie vodou , avšak musíte postupovať opatrne, aby nedošlo k „nasýteniu“ dreveného povrchu. Prebytočnú vodu ihneď zotrite, aby nedošlo k tvorbe škvŕn či deformácii povrchu.

Látkové rolety

cellular-shades

Na pravidelnú údržbu používajte vysávač s jemným nadstavcom na odstránenie prachu. Vysávač nastavte na nižší výkon. Pomôcť môže aj fén nastavený na studený vzduch, ktorý z roliet vyfúkne nečistoty a čiastočky prachu – túto metódu by ste mali používať na vonku, aby sa prach neusadil ov vašom byte. Na fľaky použite obyčajnú špongiu a mydlovú vodu.

Vinylové alebo hliníkové žalúzie

mini-blinds

Tento typ žalúzií je veľmi rozšírený a určite ste sa s nimi stretli či už doma alebo na pracovisku. Existuje viacero spôsobov, ako tento typ žalúzií vyčistiť. Najčastejšie sa stretávame s klasickým umývaní prachu navlhčenou handričkou, čo je však veľmi náročný postup. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, je jednoducho žalúzie zvesiť, namočiť do vane do roztoku vody a trochy saponátu na riad. Nechajte chvíľu pôsobiť potom vyčistie jemnou kefkou alebo hubkou na riad. Následne vypustite špinavú vodu a napustite čistú vodu, v ktorej žalúzie opláchnete. Potom žalúzie preložte na čistú handričku alebo osušku, aby sa zbavili prebytočnej vody. Následne zaveste na pôvodné miesto a nechajte celkom uschnúť. Ak chcete aby čistota vydržala čo najdlhšie, nasprejujte žalúzie sprejom proti usadzovaniu prachu.

blinds-in-tub

Niekoľko bonusových tipov

Vytvorte si vlastný nástroj na čistenie žalúzií. Vyrobíte ho jednoducho tak, že na kliešte na obracanie mäsa pripevníte (gumičkami) handričky s mikrovláknami. Tento malý zlepšovák vám pomôže urýchliť prácu.

tongs-hack

Pri čistení používajte štipce na prádlo. Vždy, keď budete potrebovať prerušiť prácu, pripnite štipec na miesto, na ktorom ste prestali. Keď sa vrátite, budete presne vedieť, kde pokračovať.

clothespins

Pri čistení okien postupujte tak, že sprejový čistič nestriekajte priamo na okno, ale na handričku, s ktorou čistíte. Zabránite tak tomu, aby sa chemikálie dostali na povrch žalúzií a zanechali nepekné stopy.

Máte aj vy špeciálne tipy a triky na čistenie žalúzií? Napíšte nám do komentárov.

zdroj: onegoodthingbyjillee