Keď vonku zúria choroby, vždy rozprášim po byte tento lacný zázrak: Zabíja baktérie, vírusy a všetko sa po ňom leskne ako zo škatuľky!

Mám 4 malé deti, čiže keď ochorie jedno, mám okamžite doma štyroch maródov. Snažím sa preto čo najlepšie zabezpečiť prevenciu, vitamíny, hygienu ale aj starostivosť v interiéri. Nepoužívam chlórové čističe ani tie drahé antibakteriálne obrúsky. Tento recept ma naučila ešte moja mama a keď ho použijem, mám istotu, že som nepoužila nič zdraviu škodlivé a domov mám bez baktérií, ktoré chtiac-nechtiac prinesieme zvonku aj dovnútra. Ja to používam ako náhradu čistiacich prostriedkov na všetko – podlaha, kúpeľňa, WC a zvyknem aj rozprášiť po interiéri. Je to zároveň aj náhrada za drahé osviežovače vzduchu. A žiadne baktérie, plesne, vírusy ani podobná pliaga sa u vás doma nebude rozmáhať.

Čo je jeho tajomstovom?

Potrebujete len 3 prísady – pomarančové šupky, jablčný ocot a pár vetvičiek tymiánu. Všetky tieto prísady majú významné antibakteriálny účinky, spolu sú však ešte silnejšie. Navyše, citrón a tymián zaručia, že prírpavok bude aj voňať. Ja s tým umývam aj okná a môžem povedať, že sa lesknú úplne nádherne.

Ako ho vyrobiť?

Pripravte si obyčajný pohár na zaváranie a naplňte ho šupkami. Koľko máte, toľko doň dajte – ideálne čím viac, aspoň nad polovicu. Zalejeme octom a dáme lúhovať na 2 týždne na tmavé chladné miesto. Sem-tam pretrepeme. Po týždni pridávam tymián. Scedíme (alebo nemusíte, je to na vás, ale so scedeným prípravkom sa lepšie pracuje). Používam na umývanie celej domácnosti a ako rozprašovač.

Čo všetko to dokáže?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

  • Likviduje baktérie, plesne a vírusy v domácnosti aj v ovzduší u vás doma
  • Dezinfikuje, osviežuje
  • Je výborný ako prevencia pred jesennou inváziou pavúkov a hávede, ktorá sa sťahuje do našich domov (potrite parapety, aj rámy okien zvonku)
  • Ak periete tmavé prádlo, môžete použiť ako náhradu aviváže (aj v práčke vám to zlikviduje baktérie a plesne)
  • Perfektný na odstraňovanie prachu
  • Výborný aj na odplašenie myší a drobných hlodavcov.