Najkrajšie vianočné vence: Návod na pletené látkové ozdoby, ktoré rozžiaria vaše domovy

Obdobie adventu a Vianoc je okrem iného spájané aj so zdobením obydlí či pracovísk vencami. Každoročne sa šikovné gazdinky snažia vyrobiť pekné vence, ktorými by si skrášlili svoje okolie. Je síce pravda, že pekné vence od výmyslu sveta sa dajú aj kúpiť, avšak niet nad pocit dobre vykonanej práce a radosť z vlastnoručne vyrobenej ozdoby.

Ak sa aj vy cítite na výrobu takejto ozdoby, inšpirujte sa týmto návodom, s ktorým to hravo zvládnete.

Potrebujeme:

[line_list]

  • látku (ideálne nie veľmi elastickú), na veniec minimálne 30 x 100 cm, na kvietky postačia menšie kúsky látok,
  • duté vlákno alebo vatu,
  • ihlu a niť,
  • nožnice,
  • pravítko alebo meter,
  • ceruzu,
  • dlhý tenký predmet, napríklad ihlicu,
  • dekoratívna stuha na zavesenie

[/line_list]

 

Postup:

1. Látku prevráťte na opačnú stranu, načrtnite si na ňu tri obdĺžniky veľkosti 10 x 100 cm (pri tejto veľkosti bude mať samotný venček priemer 35 cm) a vystrihneme ich.

...

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-01

 

2. Obdĺžniky látky prehneme pozdĺžne na polovicu a z vnútornej strany ich zošijeme – najskôr z dvoch strán. Vznikne nám dlhé “vrecko”, ktoré prevrátime a vyplníme dutým vláknom alebo vatou. Pomocou ihlice výplň zatláčame dovnútra. Potom koniec zašijeme. Tento postup opakujeme trikrát.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-02

 

3. Keď máme všetky valčeky z látky hotové, zošijeme ich na jednom konci. Potom z nich upletieme vrkoč, stočíme ich do venčeka a prišijeme jeho dva konce.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-03

 

4. Miesto zošitia prekryjeme kvetinovou aplikáciou. Na jeden kvietok budeme potrebovať 6 kruhov látky s priemerom 10 – 12 cm.

5. Najskôr si vyrobíme 5 lupeňov. Látkový kruh preložíme na polovicu tak, aby vrchná strana látky ostala viditeľná a jednoduchým stehom prešijeme celý oblúčik. Potom niť zatiahneme, látka sa nazberká a nám ostane v ruke prvý lupienok. Urobíme uzlík, ale niť neodstrihneme – navlečieme na ňu ďalší polkruh. Postup opakujeme kým nevytvoríme 5 spojených lupeňov.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-04

 

6. Kvet dokončíme vyrobením jeho stredu. Kruh látky položíme na stôl tak, aby vnútorná strana látky smerovala hore a prešijeme ho po obvode jednoduchým (predným) stehom. Potom niť zatiahneme a snažíme sa formovať z látky guličku, ktorú vyplníme dutým vláknom alebo vatou a niť úplne zatiahneme – tým guličku zatvoríme. Prešijeme ju niekoľkokrát, aby sa neotvárala a potom ju prišijeme ku kvetinovým lupeňom.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-05

 

7. Ďalší ozdobný kvet na veniec vyrobíme takto.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-06

 

8. Kvety prišijeme k venčeku. Cez jeho vrchnú časť prevlečieme dekoratívnu stuhu a zavesíme ho.

diy-napad-navod-latkovy-pleteny-veniec-07