Ako rozmnožiť levanduľu? Toto je najjednoduchší spôsob – a už ju nikdy nemusíte kupovať!

Leto je tým správnym obdobím na rozmnoženie levandule. Predstavujeme vám ten najjednoduchší spôsob, ako na to!

Ak uvažujete nad tým, že si chcete rozšíriť levanduľový záhon vo vašej záhrade, práve leto je tým správnym obdobím. Nemusíte pritom vôbec do kvetinárstva po nové priesady levandule, ale môžete si ju pohodlne a rýchlo namnožiť doma. Ukážeme vám, ako na to!

Rozmnožovanie pomocou odrezkov

Ak hľadáte najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť voňavú levanduľu, jednoznačne vyskúšajte rozmnožovanie pomocou odrezkov. Je to jednoduché a skutočne rýchle.

Jednoduchý sprievodca krok za krokom vám ukáže, ako na to:

Potrebujeme:

Zdravú nekvitnúcu levanduľu

Ostrý nôž

Črepník s priemerom 10 cm

Substrát – záhradný substrát obohatený o živiny a priepustný

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Stimulátor zakoreňovania

Plastové vrecko

Postup:

Na rozmnožovanie zvolíme postranné výhonky zdravej rastliny. Výhonok odoberieme aj so spodnou časťou, ktorou je prichytený k hlavnej stonke. Toto miesto je dôležité pre správne zakorenenie rastliny.

image

Pomocou ostrého noža odstránime malé výčnelky na spodnej strane výhonku.

image (1)

Potom odstránime spodné páry listov, aby nám vznikla na spodnej časti rastliny holá stonka, ktorú môžeme celú vložiť do substrátu. Miesta, z ktorých sme listy odstránili, budú slúžiť na pevnejšie zakorenenie rastliny.

Potom na holú stonku použijeme stimulátor zakoreňovania, vďaka čomu pôjde celý proces rýchlejšie a rastlina je chránená pred možnými problémami ako sú plesne či hniloba.

Odrezky vložíme do pôdy po obvode kvetináča (ja som použila substrát zmiešaný s pieskom v pomere 1:1).

image (3)

Pôdu dostatočne zalejme vodou a potom črepník zakryjeme plastovým vreckom, čo pomôže udržať vlhké prostredie okolo odrezkov.

image (4)

Črepník uložíme na teplé, tienisté miesto. Keď začne proces zakoreňovania (po 4-6 týždňoch) odrežte z plastového vrecka roh, vďaka čomu zlepšíte cirkuláciu vzduchu. Po niekoľkých týždňoch vrecko úplne odstráňte. Rastliny nechajte v črepníku, kým nie sú dostatočne zakorenené a potom presaďte do samostatných kvetináčov, alebo do pôdy.

image (5)

Alternatívny spôsob:

Niektorým z našich čitateľov sa osvedčil nasledujúci spôsob:

Výhonok oddelili zo zdravej rastliny rovnako, ako pri prvom spôsobe a odstránili aj spodné páry listov. Potom jednoducho vložili do vody do skleného pohára a uložili do okna. Po približne 8-10 dňoch rastlinka zakorenila a stačilo ju presadiť do črepníka.

zdroj: gardensworld