Najcennejšia rada, ako zalievať orchideu jediným správnym spôsobom: Toto prebudí aj rastlinu, s ktorou ste to už chceli vzdať!

Pani Ľubka pracuje už viac ako tridsať rokov ako kvetinárka a láska k rastlinám ju sprevádza celým životom. Medzi jej najobľúbenejšie patria orchidei a počas rokov ich pestovania vie, ako sa o ne postarať tak, aby kvitli ako na baterky, boli zdravé a krásne.

Pani Ľubka pracuje už viac ako tridsať rokov ako kvetinárka a láska k rastlinám ju sprevádza celým životom. Medzi jej najobľúbenejšie patria orchidei a počas rokov ich pestovania vie, ako sa o ne postarať tak, aby kvitli ako na baterky, boli zdravé a krásne. Hovorí, že najdôležitejšie je ich zalievanie – zavlažovanie, ktoré väčšina pestovateľov nerobí správne. Ak to dodržíte, nepotrebujete žiadne hnojivá, ani chemické stimulanty z kvetinárstva. Pani Ľubka takto zavlažuje roky a jej orchidei sú najkrajšie široko-ďaleko!

Nikdy ich nezalievajte do črepníka

Najlepší a zároveň aj najjednoduchší spôsob, s ktorým sa nemôžete pomýliť. Stačí, ak orchideu jednoducho aj s črepníkom ponoríte do prevarenej, alebo dažďovej vody, ktorá má izbovú teplotu. Nechajte pôsobiť 20-30 minút, potom nechajte dobre odkvapkať a papierovým obrúskom osušte vodu medzi listami a v takzvanom srdiečku (prieblninka medzi listami a stonkou) – inak by voda mohla začať hniť a plesnivieť. To je všetko, s týmto postupom sa nemusíte nikdy obávať, že orchidea vám uschne, listy začnú žltnúť, alebo ju prelejete.

Ak máte orchideu, ktorú ste zabudli zalievať dlhší čas a myslíte si, že jej niet pomoci, skúste tento životabudič od Evky z Ilavy.

V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody. To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala ako pred odchodom na dovolenku. Neverila by som, keby som to neskúsila sama, ale skutočne to pomohlo. Neváhajte pridať lyžičku cukru sem-tam do vody aj inokedy, hlavne pred a počas kvitnutia. Ide o perfektný životabudič!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Takto vyzerá moja orchidea dnes, dokonca nahodila nové kvety!

Ďalšie zásady správneho zavlažovania

  • zalievame vždy dopoludnia, ideálne ráno
  • raz týždenne zavlažujeme počas zimy, dvakrát týždenne počas veľmi suchého leta
  • Neriaďte sa tým, či je substrát na dotyk vlhký, to nie je dobré vodítko
  • Po zalievaní vylejte vodu z misky pod črepníkom, po zavlažení korene už nemôžu byť vo vode
Foto: tjn