Keď som kupovala drahé kapsule, práčka začala neskutočne zapáchať a dobre neprala: Dala som na radu švagrinej a už mesiace periem úplne zadarmo!

Nechcem robiť zlú reklamu, ale tie drahé gélové kapsule do prania sa mi teda vôbec neosvedčili. Po 16-tich rokoch mi práčka začala zapáchať, prádlo nebolo dobre vypraté a v bubne bol nerozpustený sliz, v ktorom sa chytali nečistoty (nechcem vedieť, ako vyzeralo potrubie). A to ani neperiem na nízkych teplotách. Povedala som si dosť a dala som na radu mojej kamarátky a švagrinej Janky. Perieme s tým už 7 mesiacov a som nadmieru spokojná. A čo je najlepšie, periete s tým úplne zadarmo – financie sa vám totižto vrátia už prvý mesiac. Škoda, že to neponúkajú v obchodoch namiesto toho drahého „lepidla“na pranie.

Najskôr som práčku vyčistila od zvyškov a usadenín z gélových kapsúl – radím to každému

Potrebujeme:

1 liter octu

1 kg soli do umývačky riadu (môže byť aj obyčajná)

Postup:

Do prázdnej práčky nasypeme soľ a nalejeme ocot. Nastavíme na teplotu 90 stupňov a zapneme cyklus. Keď sa voda na túto teplotu ohreje, vypneme ju a necháme stáť 3-4 hodiny. Potom stačí už len zapnúť plákanie bez žmýkania. Mne tento postup zachránil práčku, opäť bielizeň krásne vonia a nepotrebujem ani aviváž.

Magľajz na pranie – najlepšia vec, akú som doteraz mala!

...

Odporúčam úplne každému, je to môj univerzálny pomocník za pár drobných. Kedysi sa táto hmota volala magľajz a tak mu u nás prischol tento názov. Vyrobíte ho úplne jednoducho. Za tých pár minút to skutočne stojí!

Potrebujeme (na zásobu, ktorá vydrží mesiace):

1 jadrové mydlo na pranie (stačí to lacné) – nastrúhaného na strúhadle

500 g sódy na pranie

7 litrov vriacej vody

Postup:

Nastrúhané mydlo preložíme do vandlíka a zalejeme 2 litrami vriacej vody. Miešame, až kým sa mydlo nerozpustí.  Potom pridáme aj sódu a pokračujeme v miešaní. Miešame, kým nevznikne jednotná zmes bez kryštálikov sódy. Dolejeme zvyšok vriacej vody a necháme celkom vychladnúť, sem-tam premiešame. Ako zmes bude chladnúť, bude aj hustnúť. Skladujem ju v uzatvárateľných sklenených pohároch. Použitie je veľmi široké – nielen na pranie:

  • Perfektný odmasťovač: pôsobí aj veľmi znečistené a mastné povrchy. Používam namiesto odmasťovačov z obchodu aj namiesto čističov podlahy.
  • Namiesto pracieho prášku. Na jednu praciu dávku dávam asi 200 ml magľajzu. Perfekne vyperie. Zvlášť dobré je na pranie bieleho prádla.
  • Na záclony – aj tie zašednuté je výborným liekom kúpeľ s magľajzom.Stačí ak do tekutiny s týmto prostriedkom namočíme záclony. Necháme pár hodín pôsobiť a potom operieme (pridáme ho do práčky).
  • Na umývanie stien, proti plesni – pred maľovaním, aj na pleseň, ktorá sa na stene môže objaviť.

Petra K.