Muž nalial do záhrady šedú mliečnu zmes: O pár týždňov sa zmenila na nepoznanie!

To je úžasná premena!

Mark túžil po záhrade, ktorá by bola stále zelená a pritom nevyžadovala extrémnu starostlivosť. Túžil po tom, aby bola rovnako samostatná a krásna ako zeleň v lese. Kedže nechcel trávnik, ktorý jednak vyžaduje pravideľnú údržbu a tiež niekoľko rokov trvá, kým má správnu hustotu, napadla mu geniálna myšlienka – mach. Mach je stále zelený, nevyžaduje starostlivosť a nepozná problém buriny, škodcov či chorôb. Našiel si jednoduchý návod na internete a začal s prípravu úplne jednoduchého receptu na rozmnožovanie machu. Postupne touto metódou takto premenil záhradu na rodinnej chate.

Na výrobu rastovej machovej zmesi potrebujeme:

Mach z lesa alebo záhradkárstva

Cmar a Vodu – rovnakým dielom

Postup:

Z machu odstráňte toľko zeminy, koľko sa len dá a vložte ho do mixéra. Pridajte dve šálky vody a dve šálky cmaru. Všetko spolu rozmixujeme, kým sa mach celkom nerozpadne a nevznikne konzistencia koktejlu. Ak je zmes príliš riedka, môžeme pridať aj trochu kukuričného škrobu a cukrového sirupu.

...

Teraz už je to jednoduché – mach stačí natrieť štetcom na miesto, kde ho chcete mať – na škaredú omietku, na kôru stromu, kamene, alebo škáry v betóne. Prípadne ju rovnomerne nalejte na pôdu, kde chcete mach mať.

Mark začal najskôr tak, že mach pestoval na kameňoch a kôre stromov. Mach na začiatku z času na čas postriekal vodou s rozprašovačom (najmä, keď ho chcel mať na miestach, na ktorých nebolo veľa vlahy). Potom ho stále viac množil „cmarovou“ metódou a aplikoval na väčšiu plochu v záhrade. Tiež niekedy presúval celé koberce machu na miesta, kde potreboval, aby sa mach uchytil – s machom sa veľmi dobre pracuje, vytvára jednotný koberec. Veľká premena záhrady trvá samozrejme dlhší čas, avšak na malé plochy potrebujete naozaj len pár týždňov. Nezabúdajte, že machu sa darí v podmienkach podobných ako v lese – na tienistých, vlhkých miestach. Po aplikácii tejto metódy trvá asi 3 týždne, kým mach začne rásť, prvé výsledky však uvidíte už po týždni.

Machovou zmesou môžete vytvárať aj krásne živé nápisy a kresby

Moss Graffiti12

Moss Graffiti13

Ďalšie krásne ukážky machu v záhrade