Máte doma živý vianočný stromček? Skôr, ako ho vyhodíte, mali by ste vedieť, ako geniálne vám ešte môže poslúžiť!

Skôr ako vianočný stromček vyhodíte, mali by ste vedieť, že vám môže ešte perfektne poslúžiť.

Ako dlho nechávate vo svojom byte živý vianočný stromček. Podľa tradície by mal naše domovy opustiť už po 6. januári, kedy končí vianočné obdobie. Vianočné stromčeky po tomto dni húfne končia v smetných kontajneroch, alebo len tak pohodené vedľa odpadkov. Skôr, ako sa živých stromčekov zbavíte, prečítajte si, ako skvele ich môžete využiť.

Aromatický uvoľňujúci čaj

1 lyžičku nadrobno nesekaného ihličia vložíme do lúhovatka a zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať maximálne 2 minúty (po dlhšom čase by čaj zhorkol), pridáme med, citrón a môžeme si vychutnávať nápoj s vôňou lesa. Čaj pôsobí relaxačne a uvoľňujúco.

Pripravte si likér

Ihličie z jedle alebo borovice je ideálne na prípravu domáceho likéru. Jeho príprava je jednoduchá – ihličie nahusto uložíme do sklenenej nádoby a zalejeme 40% alkoholom. Uzavrieme a preložíme na miesto s dostatkom svetla na 4-6 týždňov lúhovať. Potom scedíme cez husté sito alebo kávový filter. V samostatnej nádobe zmiešame 400 ml vody s 250 g cukru a necháme rozvariť. Vychladnutú cukrovú zmes nalejeme do scedeného alkoholu a necháme odpočívať ďalších 6-8 týždňov – čím dlhšie, tým lepšie.

Sirup proti kašľu

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Do menšieho hrnca vložte ihličie z borovice a dôkladne prepláchnite. Potom pridajte vodu a preložte na plameň. Keď sa zmes začne variť, necháme na plameni ešte 10 minút, potom zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. S trochou medu podávame ako sirup proti kašľu. Esenciálne oleje s ihličia pôsobia ako dezinfekcia pri ochoreniach dýchacích ciest. Sirup si pridávame do šálky čaju 2-3 x denne.

Na výrobu drevených kuchynských pomôcok alebo originálnnych vešiakov

Pre zručných majstrov môže byť drevo zo stromčeka výzvou na remeselnú tvorbu. Môžu z toho vzniknúť zaujímavé a skutočne praktické pomôcky do domácnosti.

Opatrenie proti slimákom v záhrade

Pamätáte si ktoré záhony a miesta vo vašej záhrade boli najviac zamorené slimákmi? Na tieto miesta rozložte niekoľko vetvičiek. Éterické oleje z jedle a smreku, ktoré sa budú postupne uvoľňovať do pôdy a rozkladať sa, pôsobia ako odpudzovač tohto obávaného škodcu.

Pomocník pre trvalky

Hlboké mrazy môžu vaším trvalkám pomôcť prekonať vetvičky z vianočného stromčeka. Umiestnite na riadky s týmito rastlinkami niekoľko vetvičiek a na jar uvidíte úžasný efekt tejto jednoduchej metódy.

Skvelá prísada do kúpeľa

100 gramov ihličia zalejeme 1 šálkou vody a preložíme plameň. Varíme 10 minút a túto zmes následne nalejeme priamo do kúpeľa. Vôňa ihličia pôsobí uvoľňujúcu a éterické oleje vám privodia unikátny wellness zážitok.