Máte doma sódu na pranie? Je cennejšia ako si myslíte!

Sóda na pranie alebo kalcinovaná sóda by vo vašej domácnosti rozhodne nemala chýbať. Prečítajte si prečo!

Sóda na pranie alebo kalcinovaná sóda by vo vašej domácnosti rozhodne nemala chýbať. Hoci sa používa najmä na pranie (ako vyplýva z názvu), ukážeme vám aj ďalšie geniálne možnosti ako túto surovinu využiť nielen v domácnosti, ale aj v záhrade. Pomôže pri čistení kuchyne, odstráni škvrny z betónu, poradí si s vodným kameňom a môžete z nej pripraviť šetrný prostriedok na pranie jemnej bielizne a detského oblečenia.

Pranie

Washing-Soda-3

Samozrejme, ako prvé musíme zdôrazniť využitie tejto anorganickej zlúčeniny pri praní. Na toto všetko ju môžete využiť.

Škvrny

Ak sú na vašom prádle odolné alebo zaschnuté škvrny, namočte prádlo na noc do roztoku vody a sódy na pranie. Následne vyperte ako bežne. Sóda dokáže odstrániť škvrny od kávy, krvi, atramentu a mastnotu.

Na pranie v rukách

Na prádlo, ktoré zvykneme prať v rukách je najlepším riešením sóda na pranie. Zmiešajte ju s teplou vodou a prádlo v tomto roztoku vyperte v rukách.

Šetrný prostriedok na pranie detského prádla

Potrebujeme:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

50 g detského mydla

45 g sódy na pranie

1 liter vody

Postup:

Do vriacej vody pridáme mydlo a za stáleho miešania rozpustíme. Následne pridáme 45 g sódy a 1 liter vody. Varíme, kým nevznikne perleťovo-rôsolovitá hmota. Keď sa zmes ochladí, môžete pridať niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Pridávame 2 lyžice gélu na 5 kg bielizne priamo do bubna.

Zmäkčuje vodu

Sóda na pranie je vynikajúca aj na zmäkčenie tvrdej vody. Pridajte do prania pol šálky sódy na pranie. Sóda zmäkčuje vodu, zvyšuje efektivitu práčky a zároveň chráni vašu práčku pred usadzovaním vodného kameňa.

Kuchyňa

Washing-Soda-4

Rúra, mriežky na sporáku, digestor

Sóda na pranie pomôže udržať čisté aj spotrebiče vo vašej kuchyni, ktoré denne používate. Rozpusťte ½ šálky jedlej sódy v 3,5 l teplej vody. Do tohto roztoku namočte mriežky zo sporáka a nechajte pôsobiť 30 minút. Sóda odstráni nahromadenú mastnotu a nečistoty. Dobre opláchnite a osušte.

Na zaschnuté nečistoty na sporáku alebo v rúre použite sypkú sódu na pranie. Nasypte sódou na vlhkú špongiu a tieto miesta vydrhnite. Na vyčistenie digestoru použite taktiež roztok sódy a teplej vody, ako v predchádzajúcom prípade. Nakoniec pretrite handrou namočenou v čistej vode.

Pripálený riad

Ak chcete odstrániť mastnotu a pripálené zvyšky z hrnca, naplnte ho teplou vodou, pridajte niekoľko lyžíc sódy na pranie a niekoľko kvapiek saponátu. Preložte na plameň, priveďte do varu a nechajte variť 15 minút. Nepoužívajte túto metódu na hliníkový riad.

Domáce potreby z plastu

Sóda na pranie vyčistí plastové obrusy, sprchový záves či PVC podlahy. Rozpusťte ½ šálky sódy v 3,5 l vody a týmto roztokom vyčistite plastové povrchy. Sóda odstráni mastnotu, zaschnuté kvapôčky vody a mydla a zanechá povrch žiarivý a čistý.

Doska na krájanie

Poprášte ju sódou a vydrhnite špongiou. Potom dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou. Sóda odstráni zápach a baktérie z povrchu dosky.

Mopy a utierky

Nečistoty a mastnotu odstránite tak, že tieto pomôcky namočíte do roztoku horúcej vody a sódy na pranie.

Prečistí potrubie

Sóda na pranie je skvelá aj na udržanie priechodných odtokov a je to teda skvelá prevencia pred ich upchatím. Raz týždenne nasypte do odtoku 1/4 šálku sódy na pranie a zalejte vodou. Ak je odtok upchatý, nasypte do odtoku 1 šálku sódy na pranie a zalejte 3 šálkami vriacej vody. Postup zopakujte 2-3 x. Sóda je na rozdiel od chemikálií z obchodu alkalická a potrubie nepoškodí.

Kúpeľňa

Washing-Soda-5

Vane, umývadlá, sprcha

Na čistenie tohto vybavenia vašej kúpeľne použite zmes teplej vody a sódy. Táto zmes odstráni mastnotu, mydlové škvrny a vodný kameň.

Dlažba

Keramické a vinylové podlahy v kúpeľni vyčistite roztokom sódy a vody. Povrch ostane lesklý a čistý. Rovnako môžete roztok sódy použiť aj na sklenené povrchy akými sú zrkadlá či dvere na sprchovom kúte.

Auto sklá

Slabším roztokom sódy na pranie a teplej vody môžete ľahko a jednoducho odstrániť mŕtve muchy a iný hmyz prilepený na sklách. Vyhnite sa používaniu sódy na umývanie laku na aute.

Elektróny

Na krásne lesklé a čisté elektróny môžete opäť použiť roztok sódy a vody. Nepoužívajte však na hliníkové povrchy a povrchy z ľahkých zliatin.

Záhrada

Boj proti škodcom

Nasprejujte na stromy a rastliny roztok z ½ šálky sódy na pranie a 7, 5 litrov vody. Roztok pomôže odstrániť škodcov ako mušky a roztoče.

Proti plesniam a čiernym škvrnám

Nasprejujte na ruže roztok pozostávajúci z 1 šálky mlieka, ¼ vody a 3,5 litrov vody.

Odstráni škvrny z betónovej dlažby

Nasypte sódu na škvrny a pridajte trochu vody tak, aby vznikla pasta. Nechajte pôsobiť cez noc a nasledujúci deň vydrhnite kefou, opláchnite a betónový povrch bude čistý.

Záhradný nábytok

Rovnako môžete roztok teplej vody a sódy na pranie použiť na čistenie plastového záhradného nábytku.

Žalúzie

Pravidelné umývanie žalúzii roztokom teplej vody a ½ šálky jedlej sódy rozjasní žalúzie a pomáha odpudzovať prach.

Odpadkové koše

Sóda na pranie odstráni z koša zápach a účinne ho vyčistí.

Vyčistí striebro a vráti mu lesk

Washing-Soda-8

Aby boli vaše strieborné cennosti opäť lesklé, pripravte roztok z ½ sódy na pranie a 3,5 litrov vody. Roztok nalejte do misky vystlanej hliníkovou fóliou a potom namočte striebro, strieborné šperky a nechajte pôsobiť 15 minút.

zdroj: onegoodthingbyjillee