Málo priestoru, ale veľa nápadov?

To vôbec nie je problém, len sa treba držať striedmosti. V menších priestoroch síce nemáte až toľko možností, čo sa týka kombinovania nábytku či nástenných dekorácií, no ani to neznamená, že sa v malom byte nemôžete cítiť útulne. Dôležitá je predsa motivácia a inšpirácia. Veľmi veľkú úlohu v tomto priestore hrajú farby, línie nábytku, ale dôležité je aj svetlo.

Nebojte sa kombinovať materiály

V prípade zariaďovania malého bytu sa vôbec nemusíte báť prepájať jednotlivé izby. Do kuchyne môžete zakomponovať aj pracovný kútik a nielen ten jedálenský. Aj v menšom priestore môžu jednotlivé kúsky zažiariť. V súčasnej dobe je veľmi trendy prepojenie prírodných materiálov či rôznych vzorov, ako je drevo a betón.

Napríklad betón či cement môžete použiť ako stierku do týchto miestností a so zapojením drevených prvkov či zelene krásne oživíte interiér vášho bytu. Dôležité je, aby ste sa vo svojom priestore cítili príjemne a jednoducho bezpečne, pretože ako lepšie definovať domov, než miesto bezpečia a pohody. Ak sa doma budete cítiť prijemne vy, určite sa tak budú cítiť aj vaše návštevy.

Systém je dôležitý

Obzvlášť v malých bytoch dbajte na systém. Je to veľmi dôležité, ak vlastníte viac vecí. Je jedno či ide o make-up, oblečenie, topánky, výživové doplnky, náradie alebo aj kuchynské spotrebiče. Systém si môžete vytvoriť aj za krátky čas, no zvykne to byť proces, najmä ak bývate s partnerom, rodinou či spolubývajúcim. Z času na čas to môže aj preveriť váš vzťah.

Využite priestor naplno

Toto je hádam to najzákladnejšie pravidlo všetkých malých bytov. Väčšinou majitelia zápasia s nedostatkom úložného priestoru či, naopak, s pracovným priestorom. Nebojte sa využiť celý priestor, napríklad skrine od zeme až po strop. Ak budete voliť bledé tóny či lesklé bledé farby, váš priestor sa bude opticky zväčšovať.

...

Zároveň takto priestranné šatníky schovajú všetky vaše veci, ktoré by ste nechceli stretávať po ceste bytom. Nebojte sa experimentovať aj v malom priestore. Môžete využiť širokú škálu farieb a kreatívne sa vybúriť napríklad na bytových doplnkoch, ako sú rámy obrazov, sviečky, vázy, kvetináče alebo aj menšie koberčeky či rohožky. Veľké koberce, obzvlášť vo výrazných farbách, znovu raz opticky zmenšia priestor.

Izbovky aj do vášho príbytku

Písací stôl nemusíte hľadať len v pracovni či izbe, práveže v kuchyni či v obývacej izbe budete ešte produktívnejší, samozrejme ak máte možnosť takéhoto využitia priestorov. Jednoducho oddelíte nočnú, relaxačnú časť s dennou – produktívnou. Takýto denný priestor môžete oživiť aj izbovými rastlinami.

Izbové rastliny nájdete také, ktoré čistia vzduch v miestnosti, ale aj také, ktoré sú jedovaté a sú tak hrozbou pre domácich miláčikov. Škodlivé sú napríklad monstery, krotóny, filodendróny aj fikusy. Bezpečné sú napríklad pilei, bambusy a orchidey. Svoj pracovný kútik si môžete ozvláštniť nielen zeleňou, ale aj fotkami s rodinou či priateľmi, motivačnými citátmi alebo časovým harmonogramom na ďalší mesiac.

Keď neplatí, že menej je viac…

Reč je o osvetlení alebo svetle celkovo. Ide aj o to, na aké strany je situovaný váš byt či dom. Síce sa nedá povedať, že čím viac svetla, tým viac priestoru, ale minimálne opticky je to pravda. Kde svetlo chýba, treba si ho dorobiť pomocou umelého osvetlenia.

Dôležité je umiestnenie, ale aj sila, aby vám nevznikali tmavé kúty. Nezabúdajte, že umelé osvetlenie nepoužívate len počas večerov, ale aj počas tmavých a sychravých dní, ktorých je aspoň v tomto ročnom období viac než dosť. Svetlo vás môže aj motivovať.

Ak je vonku krásne, snažíte sa tráviť na čerstvom vzduchu čo najviac času a vďaka dobrému osvetleniu a možno kvalitnému hudobnému podmazu sa namotivujete aj na poobedný workout.