Má ohromnú silu: 9 vecí, s ktorými si poradí vaše telo, ak si dáte 1 lyžicu medu každý deň!

Používa sa už tisíce rokov, med je známy nielen svojou sladkou chuťou, ale aj liečivými vlastnosťami. Tiež sa využíva ako súčasť kozmetických výrobkov, ale aj liekov a doplnkov výživy.

Používa sa už tisíce rokov, med je známy nielen svojou sladkou chuťou, ale aj liečivými vlastnosťami. Tiež sa využíva ako súčasť kozmetických výrobkov, ale aj liekov a doplnkov výživy.

Med je vďaka silným antibakteriálnym účinkom využívaný aj ako súčasť produktov prvej pomoci – na liečbu rán, kožných ochorení a rovnako aj uštipnutí či uhryznutí hmyzom. Keď však nie je len na vonkajšie použitie. Tieto účinky môžete čakať, ak začnete med používať pravidelne.

Odporúča sa 1 lyžica kvalitného medu denne – samozrejme, môžete si ju rozložiť na menšie množstvá počas dňa tak, ako vám to vyhovuje.

Koniec s chronickou únavou

Med je perfektné biologické palivo pre vaše telo a mal by byť prvou potravinou, ktorú si dáte napríklad po rannom cvičení, alebo keď sa neviete prebudiť. Obsah cukru rýchlo zvýši hladinu glukózy bez toho, aby telo spôsobil „šok z cukru“ (to robia napríklad energetické nápoje). Skúste miešať 2 šálky vody s 1 alebo 2 polievkovými lyžicami organického medu a máte perfektný energetický drinky vhodný nielen pre športovcov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zmierňuje žalúdočné ťažkosti

Med bojuje proti nevoľnosti a zvlášť proti špecifickej rannej nevoľnosti. Med lieči vredy, pôsobí proti plynatosti, poruchám trávenia, refluxu alebo bolesti brucha. Stačí, ak si dáte lyžičku, keď pociťujete ťažkosti. Pravidelné užívanie malých dávok medu vedie k zmierneniu žalúdočných ťažkostí aj v dlhodobom horizonte. Enzýmy v mede podporujú zdravie čriev a keď sa zmiešajú s citrónom alebo škoricou, môžu tiež zmierniť zápaly v gastrointestinálnom trakte a bolesti brucha.

Proti nespavosti

Dajte si lyžicu medu predtým, ako si pôjdete ľahnúť. Ide o najjednoduchší a zároveň najrýchlejší spôsob, ako stimulovať produkciu melatonínu – hormónu, ktorý reguluje spánok. Okrem toho, že jednoduchšie zaspíte, budete spať pokojne a bez prerušovania. Nočný oddych bude tak skutočným odpočinkom pre telo aj dušu.

Lepšia pamäť

Štúdia v Malajzii skúmala účinky medu na mozog u žien v menopauze a zistila, že med výrazne znižuje vplyv oxidačného stresu na nervovú sústavu. Iná štúdia výskumníkov na Novom Zélande zistila, že pravidelná konzumácia medu pôsobí ako prevencia pre zhoršenie kognitívnych funkcií. Najsilnejšie účinky medu sa prejavili na zlepšení pamäte a koncentrácie.

Redukcia hmotnosti

Ak vymeníte biely cukor za med, obmedzíte aj množstvo kalórií a schudnete zdravo. Navyše, energia z medu je pre telo jednoduchšie využiteľná a pôsobí ako prevencia obezity. Med použite aj na sladenie kávy, alebo čaju. Na dosiahnutie rovnakého efektu ako pri sladení cukrom ho potrebujete omnoho menej

Áno, med obsahuje cukor, ale obsahuje aj vitamíny, minerály, enzýmy a aminokyseliny – cukor nie. Práve preto je pre vás omnoho lepší ako cukor.

Bomba pre imunitný systém

Med obsahuje antioxidanty a antibakteriálne zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať závažným chorobám ako je rakovina, ochorenie pečene alebo srdcové choroby. Pomáha tiež posilniť obranyschopnosť proti vírusu chrípky, nachladeniu a virózam. Vaše telo bude celkovo silnejšie a zdatnejšie v boji proti každodenným nástrahám.

Nižší cholesterol

Štúdie skúmajúce účinky konzumácie medu na hladinu cholesterolu preukázali pokles zlého cholesterolu (LDL) a zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL). Skombinujte med so škoricou a rapídne zvýšite jeho schopnosť bojovať s vysokým cholesterolom LDL.

Zlepší zdravie dýchacích ciest, bojuje proti astme

Med sa používa po celé generácie pri bolesti hrdla a ako pomoc pri akútnych respiračných stavoch. Priamo bojuje proti zápalom dýchacích ciest a ohniskám astmy.

Reguluje hladinu cukru  v krvi

Hoci sa odporúča konzultovať konzumáciu medu s lekárom v prípade, že trpíte cukrovou, zistilo sa, že pomáha znížiť hladinu cukru v krvi u pacientov s cukrovkou typu 1 alebo 2. Má nižší glykemický index, ovplyvňuje metabolizmus cukrom v tom smere, že stabilizuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje zdravie ohrozujúcim výkyvom.