Možno ju máte na dvore a o tomto účinku netušíte: Moruša lieči a netreba ju vôbec jesť – na jar by to mal vedieť každý!

Majestátny strom, ktorý bol kedysi v našich záhradách omnoho viac, ako dnes. Málokto vie, že listy moruše bielej sa kedysi zberali rovnako intenzívne, ako samotné plody. Naši predkovia totiž vedeli, aké užitočné v skutočnosti sú a že nahradia dokonca aj niektoré lieky. V čase, kedy máme k dispozícii všetky látky v „instantnej“ podobe, zabúdame na silu čistej prírody, ktorá je okolo nás. Pripomenieme vám preto, aké úžasné veci ukrývajú zelené listy  moruše. Hoci sa tieto stromy vyskytujú v našich záhradách čoraz zriedkavejšie, no je to na škodu.

Najväčšiu silu máju na jar.

Listy morušovníka sú bohaté na minerálne látky, predovšetkým vápnik, adenín, aminokyseliny, triesloviny, horčiny, meď a glukózu. Veľmi prospešné sú pre pacientov pri cukrovke II. typu. Je dokázané, že znižujú cukor.

Dokonca, isté štúdie zistili, že list moruše bielej obsahuje látku DNJ (1-deoxynojirimycin), ktorá sa zatiaľ nezistila v inej rastline. Tvorí 0,1% váhy listov v sušenom stave. Táto zložka je alfa-glukozidázovým blokátorom a pôsobí ako antihyperglykemický činiteľ. Redukuje a spomaľuje absorpciu uhľohydrátov z disacharidov (sacharóza, laktóza a maltóza) na monosacharidy cez črevný epitel. Zjednodušene DNJ pomáha pri redukcii hladiny cukru v krvi po jedle. Najjednoduchšie ju získate z čaju, ktorý si urobíte zo sušených listov.

Vďaka antioxidantu morusinol bráni vzniku krvných zrazenín a zabraňuje vzniku aterosklerózy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Majú vysoký obsah flavonoidov (Albanol A), ktoré majú antimutagénny efekt na bunky.

Morušové listy sú bohatým zdrojom vápnika, železa, zinku, draslíka a vitamínu A, B₁, B₂.

Liečia ochorenia kože a pôsobia „zvieravo“, takže sú vhodné na vonkajšom obklady a kúpele pri hemoroidoch, kožných chorobách, vredoch predkolenia a na omývanie hnisavých rán.

Na vysoký krvný tlak

Čaj z listov moruše užívame pri vysokom krvnom tlaku. Listy sa používajú sušené, zberáme ich v júli. 1 lyžičku listov zalejeme šálkou vriacej vody, necháme lúhovať, scedíme a pijeme ako bežný bylinkový čaj,

Liečivé obklady na boľavé kĺby a kožu

Zvonka môžeme listy použiť k obkladom alebo na miestne kúpele. Klepáčikom na mäso ich poriadne rozklepeme a následne priložíme na zapálené, boľavé miesta i hemoroidy. Rozdrvené čerstvé listy výborne hojí najrôznejšie poranenia aj kožné neduhy. Teplé kašovitej obklady sú vynikajúce na boľavé kĺby – poskytujú úľavu a mali by ich poznať aj pacienti trpiaci reumou.

Liek na boľavé hrdlo

Listy majú významné hojivé a protizápalové účinky, ktoré môžeme použiť pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach v hrdle. Dve lyžice listov prelejeme 2 dl vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať, potom scedíme a môžeme používať na kloktanie.

Kúpele z listov moruše

Listy pridané do kúpeľa sú výborným podporným prostriedkom pri liečbe hemoroidov, vredov vred, mokvavých rán, ekzémov a akné. Kúpeľ pripravíme tak, že 5 hrsťou listov povaríme 5 minút v 3 litroch vody, potom odstavíme a necháme ešte 15 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby precedíme, nalejeme do vane alebo vandlíka. Kúpeľ by mala trvať 15 minút.

U týchto hojivých kúpeľom môžeme bylinky kombinovať. Osvedčili sa napríklad bylinné zmesi z 2 hrstí moruše, 1 hrsti prasličky, 1 hrsti skorocelu.

Starý recept z listov moruše

Potrebujeme:

2 veľké hrste listy moruše

2 ks cibuľa

2 PL (paradajkove pyre)

1/4 ks maslo čajové

soľ

1 l na podliatie voda

3 – 4 ks vajíčka

Postup:

Na masle si orestujeme cibuľku, pridáme morušuvé listy a orestujeme. zalejeme vodou a necháme takto dusiť, kým sa voda nezačne odparovať a zmes nezhustne. Nakoniec vmiešame vajíčka, ako keď robíme klasické lečo. Toto bola kedysi pochúťka našich predkov a naozaj to chutí výborne. Morušové listy majú veľmi špecifickú, sú jemné a krásne šťavnaté.