Prezrite obsah vašej lekárničky a nájdete tam užitočných pomocníkov do záhrady: Okrem aspirínu využijete aj tieto farmaceutické výrobky!

Lekárnička by nemala chýbať v žiadnej domácnosti a okrem toho, že v nej nájdete prvú pomoc pri chorobe, či úrazoch, nájdete v nej aj účinných pomocníkov do záhrady. Viac sa dozviete vďaka portálu sovkusom aj v tomto článku…

Účinné látky z týchto liečiv často nájdete aj v profesionálnych hnojivách, ktoré sú dostupné na trhu.

Jód

Roztok jódu je v záhrade veľmi užitočný, pretože dokáže ochrániť sadenice pred plesňovými chorobami.

Za týmto účelom zmiešajte kvapku jódu s 3 litrami vody a nastriekajte na sadenice približne 20 dní po vyklíčení. 

Manganistan draselný

Roztok manganistanu draselného je zase schopný ochrániť semená a vďaka tomu budú vaše sadenice zdravšie.

Namočte semená pred výsadbou na pol hodinu do roztoku, ktorý si pripravíte z 0,5 g manganistanu draselného a 100 ml vody. Potom semená umyte a vysušte.

Peroxid vodíka

Peroxid takisto pomáha dekontaminovať semená.

Pri tejto procedúre sa používa 3% roztok peroxidu, ktorý sa zahreje na 40 °C v porcelánovej miske (nemôže byť kovová) a semená sa doňho namočia na 10 minút.

Potom ich treba umyť a vysušiť. Následne môžete siať.

Aspirín

Rozdrvte 300 – 500 mg tohto liečiva v 4,5 l vody a dobre premiešajte.

Potom si tento roztok prelejte do fľaše s rozprašovačom a aplikujte na listy 2 až 3-krát mesačne. Pomôže to zabrániť výskytu hniloby a plesne na listoch. Roztok by sa mal aplikovať skoro ráno alebo večer.

Glukóza a vitamín B1

Roztok 5 ml glukózy a 1 ml vitamínu B1, ktoré zriedime v 5 litroch vody podporuje bohaté kvitnutie.

Polievajte touto zmesou kvety raz za 14 dní ku koreňu a budú na nepoznanie krásne!

Epsomská (horká) soľ

Ak si všimnete na rastlinách deformované listy, ktoré sa krčia a sú krehké, aplikujte na ne roztok, na ktorý použijete 40 g horkej soli zriedenej s 10 litrami vody.

Doplní straty horčíka a rastliny začnú lepšie prosperovať.

Aktívne uhlie

Aktívne uhlie dokonale absorbuje vlhkosť a neumožňuje množenie patogénnej mikroflóry. Preto je účinné aj v boji proti hubovým chorobám, ale iba v počiatočnej fáze vývoja rastlín alebo ako prevencia. Pri množení rastlín odrezkami ošetrite rezanú časť práškom z čierneho uhlia.

Pomocník pri presádzaní rastlín

Ak zmiešate aktívne uhlie s pôdou pri presádzaní rastlín, zabráni sa tým hnilobe a hubovým chorobám. Opäť postačia 2 tablety.

Výživné hnojivo

Rastliny budú po aktívnom uhlí lepšie rásť, aj kvitnúť. Rozlomte 2 tablety na 4 kusy a vložte ich do hĺbky 3 až 4 cm. Rastliny skutočne milujú škrob v týchto tabletách.

Proti čiernym muškám. Zmiznú po pár dňoch a rastlinke sa bude dariť ako nikdy

Niekedy sa v kvetináčoch kvetín a sadeníc nájdu čierne mušky. Majú rady mokré kyslé pôdy. V nej kladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy živiace sa koreňmi rastlín. Aktívne uhlie mení PH pôdy, odstraňuje nadbytočnú vlhkosť a zabraňuje dospelým jedincom klásť vajíčka do pôdy. Stačí len pár tabliet rozdrviť a posypať na povrch črepníka.

Prajeme veľa šťastia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: tjn

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie