Lesk ako blesk v celom byte a minimum námahy: 10 trikov, ktoré využijete denne od kúpeľne až po kuchyňu!

Perfektné tipy a triky, vďaka ktorým sa bude celý váš byt lesknúť čistou a to aj bez drahých prostriedkov z obchodu. Všetko potrebné máte doma!

Na super čistý sprchový kút jedným ťahom

Potrebujeme:

2 lyžice prášku na pranie
1 lyžica alkoholu
1 šálka octu
1 šálka teplej vody

Postup:

Všetko zmiešajte v uvedenom tomto poradí a používajte najlepšie, kým je zmes teplá. Použite jemnú stranu špongie. Potom naneste na 5 minút na povrch, nechajte pôsobiť. Opláchnite a zotrite obyčajnou handričkou alebo papierovými utierkami – handra by nemala mať chĺpky. Všetko sa krásne leskne. Odteraz iné čističe nepoužívam!

Dlaždice aj špáry v kúpeľni ako nové

A čistila som takto aj dlažbu v predsieni, tam sa chodí aj v zašpinených topánkach a tiež to skvele vyčistilo. Takže – namokrila som si kefu so stredne tvrdým vlasom a na špáry nasypala prášok do pečiva. Krúživým pohybom som vyčistila a nechala chvíľu pôsobiť. Potom som opláchla vodou, v ktorej som si rozpustila vrecko kyseliny citrónovej. To je všetko, špáry ako nové. Keď s tým prebehnete aj dlaždice, budú žiariť ako nové!

...

Prášok do pečiva používam aj na vodný kameň vo WC – nasypem, nechám pôsobiť cez noc a potom len spláchnem a mám pokoj. Prášok do pečiva je môj verný spoločník! :-)

Lesklé kohútiky

Ak chcete, aby sa povrchy kohútikov ostal bez stôp od vodného kameňa a leskol sa ako zrkadlo, pretrite ho voskovaným papierom na pečenie.

Žiarivo biela vaňa

Keď sme sa presťahovali do nového bytu, bola v ňom pôvodná vaňa, ktorá ale už nebola v najlepšom stave. Usadené nečistoty, vodný kameň a nepekné škvrny. Takto sa nám ju podarilo čistiť. Ak je vaňa aj po bežnom očistení zájdená, použite na ňu túto starú overenú zmes:  200 ml cmaru, troch polievkových lyžíc octu a čajovej lyžičky soli. Ponorte handru, alebo hubku do zmesi, použite na čistenie vane a nechajte na 10 minút pôsobiť . Potom dôkladne opláchnite vaňou vlažnou vodou. Tento trik sa odporúča najmä pre akrylátové vane.

Čistenie okien a skla s WAU efektom

Potrebujeme:

2 šálky prevarenej vody

½ šálky octu

½ šálky alkoholu (ja som použila metylalkohol)

1 lyžičku kukuričného škrobu

Šťavu z ½ citróna

Postup:

Všetko len stačí zmiešať vo fľaške s rozprašovačom a nastriekať na špinavé okná. Ja som nechala chvíľu pôsobiť a zotrela stierkou – ale stačí aj obyčajnou handričkou. Potom som ešte zľahka preleštila starými silonkami (aj stará bavlnená plienka je skvelá ako leštidlo). A teraz si už len užívajte WAU efekt.

Na dokonale čisté a lesklé povrchy z dreva

ani nie Euro mám zásobu na celý rok a všetko sa leskne úplne dokonale. Poraďte to aj ostatným, ak kupuj drahé leštidlá a prípravky z lekárne. Nie je nič jednoduchšie, ako si namiešať doma zásobu vždy, keď to potrebujete.

Potrebujeme: 2 lyžice oleja (olivový, alebo iný, ktorý máte doma),2 lyžice citrónovej šťavy, 2 lyžice alkoholu (bieleho, aspoň 40%), 700 ml vody – (dajte aj pár kvapiek levanduľového alebo mätového oleja, alebo oleja z klinčekov a máte pokoj s muchami a krásnu vôňu)

Postup:

Všetko zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Pred každým použitím dobre pretrepte, aby sa olej rozptýlil. Nastriekame na podlahu a zotrieme navlhčeným mopom alebo jemnou handričkou. Vždy si narobte toľko, koľko potrebujete, prípravok neobsahuje žiadne konzervanty, takže ja preferujem, mať vždy čerstvú dávku. Používam aj na leštenie a čistenie nábytku z dreva.

Okná v kuchyni vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie!

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip. Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu. Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Strieborné šperky

Ak vaše strieborné šperky stratili lesk, dajte na dno panvice alobal, pridajte 60 g sódy a zelejte 1 litrom horúcej vody a pridajte šperky. Dajte na plameň a zahrievajte po dobu 15 minút. Už o 3-4 minúty uvidíte, ako sa šperky doslova rozžiarili. Šperky budú mať opäť ohromujúci lesk.

Ako odstrániť umelecké diela detí z podlahy a stien?

Ak majú vaše deti umeleckú dušu, určite ste už našli ich diela aj na miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. Toto je niekoľko rád ako kresby odstrániť.

Na stôl alebo podlahu použite zubnú pastu. Jednoducho naneste na pokreslené miesta a vydrhnite hubkou.

Na stenu pokreslenú fixkami nastriekajte lak na vlasy alebo sprejový dezodorant.

Ďalšou metódou je použitie jedlej sódy a hubky.

Čistenie pripálených panvíc a plechov

Tento postup je vynikajúci na čistenie pripálených zvyškov z nerezových povrchov.

Potrebujeme:

1-2 lyžice saponátu

Jedlú sódu

Vodu

Postup:

Do pripálenej panvice alebo hrnca nalejeme saponát a povrch posypeme jednou sódou – tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Do panvice napustíme vodu a preložíme na plameň. Privedieme k varu a necháme variť niekoľko minút. Zložíme z plameňa a tekutinu vylejeme. Panvicu opláchneme a zvyšky vyčistíme drsnejšou stranou hubky.