Lacný zázrak pre fialku – párkrát zaliať a svoje kvety nespoznáte: Toto domáce kŕmenie majte vždy poruke, kvitnú po ňom celý rok!

Fialka je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín väčšiny záhradníkov. Zaberá málo miesta a kvitne veľmi dlho a krásne. Existuje mnoho rôznych druhov fialiek, ale starostlivosť o ne je takmer rovnaká, a preto je domáca výživa vhodná pre všetky druhy.

fialky na stole

Fialky sú spravidla v menších kvetináčoch a keďže sa pomerne rýchlo rozrastajú, ich najčastejším problémom býva, že v pôda v kvetináči sa rýchlo vyčerpá.  Najlepšie je, keď je výživa prirodzená. V tomto článku vám povieme, ako najlepšie kŕmiť fialky, dopriať im výživu a kedy a ako to urobiť.

Kedy nakŕmiť fialky

Domáce rastliny je potrebné zásobovať výživou viac, ako si myslíte. A fialka nie je výnimkou. Pôda v kvetináči je často vyčerpaná už po 2 mesiacoch. Čo sa týka nedostatku nových zdrojov, čoskoro sa objavia tieto príznaky:

  • spomalenie rastu;
  • listy – pomalé a oslabené, začínajú padať;
  • zastavenie kvitnutia;
  • škvrny na listoch rýchlo zožltnú.

žltkasté fialové listy

Ak si všimnete prvé prejavy týchto signálov, neodkladajte doplňovanie živín. Dlhšie oneskorenie povedie k  uhynutiu rastliny. Nezabudnite však, že v niektorých prípadoch nie je vhodné podávať výživu:

  • priame vystavenie slnečnému žiareniu;
  • od presadenia uplynulo menej ako mesiac;
  • teplota nie je štandardná – veľmi chladné, alebo príliš prekúrené priestory;
  • veľké množstvo škodcov.

Kŕmenie, ktoré máte doma – pre fialku je ako liek

V kvetinárstve si môžete kúpiť hnojivá každého druhu, ale je oveľa lepšie kŕmiť rastliny domácimi prostriedkami. Sú univerzálne a cenovo dostupné.

Čierny čaj

Čierny čaj je ideálny na výživu fialiek, iba zakryte pôdu čajovými zvyškami a živiny preniknú počas zalievania. Alebo pravidelne zavlažujte rastlinu slabým čajom.

variť čaj

Ak chcete lepšie udržiavať vlhkosť, musíte počas presádzania zmiešať 1 časť čajových zvyškov a 3 časti zeme. Tým sa pôda uvoľní, čo bude mať priaznivý vplyv na rast a celkový vzhľad fialiek.

Zrnková káva – zvyšky z nej

Zvyšky, ktoré zostanú po príprave kávy, sú tiež vhodné ako hnojivo. Rovnako ako použitý čaj dobre vyživuje pôdu a tiež zvyšuje jej kyslosť. Zmiešajte zvyšky z kávy do zeminy – ak je usadenina ešte vlhká, nemusíte zavlažovať aj niekoľko dní.

kávové usadeniny

cibuľa

Šupka z cibule zbaví fialky chorôb a škodcov a tiež zlepší rast rastlín. Na odvar použite 50 g šupiek a zalejte 2 litre vriacej vody. Miešajte a nechajte prevariť, potom povarte ďalších 10 minút. Nechajte potom dobre vychladnúť. S týmto výluhom je dobré striekať rastliny. Môžete ho odložiť a používať podľa potreby.

cibuľová kôra

Citrusová kôra

Kôra tropického ovocia obsahuje veľké množstvo vitamínov. Hnojenie z nich zvyšuje imunitu rastliny a zvyšuje odolnosť proti rôznym chorobám. Najskôr však musíte pripraviť šupky: rozdrvte a zalejte vriacou vodou, nechajte jeden deň odstáť. Zlejte cez sito a zrieďte  teplou vodou v pomere 1:10. Použite na zalievane.

kôra pomaranča

droždie

Kvasinky stimulujú rast a aktivujú kvitnúce rastliny. Na prípravu hnojiva sa zmieša 5 g suchého droždia s 2 lyžicami cukru. Rozpustte zmes v 5 l vody a prikryte. Nechajte stáť na teplom mieste po dobu 3 hodín. Hotový roztok pred použitím zriedite vodou v pomere 1: 5.

suché droždie

Takéto hnojivo je možné používať po celý rok: v lete až 3-krát mesačne a v zime 1-krát za mesiac. Spolu s doplňovaním kvasiniek sa odporúča používať hnojivá obsahujúce draslík a vápnik.

Domáce hnojenie určite prinesie pozitívny výsledok, hlavnou vecou je dodržiavanie všetkých pravidiel. Počas zalievania zabráňte tomu, aby sa roztok dostal na listy. Hnojivo používajte 1-2 krát mesačne a udržiavajte podmienky, ktoré sú pre rastlinu príjemné.

Dnes najobľúbenejšie