Kyslé pranie: O tomto účinku lacného octu v práčke nevedela ani moja mama – povedzte o tom každému, kto denne perie!

Ak v obchode vojdete do uličky s pracími prostriedkami, nájdete obrovské množstvo produktov, ktoré sľubujú zázraky na počkanie – vylepšia vám prádlo, vyčistia práčku a zbavia aj tých najdolnejších škvŕn. Okrem toho, že sú často veľmi drahé, stáva sa, že svoje sľuby z obalu nenaplnia.   Ja vám poradím to, čo ma naučila moja mama a praktizujem už 30 rokov. pri práčke majte vždy 1 fľašu obyčajného bieleho octu. Nie je však len na kvartálne čistenie práčky – toto je 13 úžasných účinkov, ktoré ocení každá gazdinka. Niektoré nepoznala dokonca ani moja mama!

Dezinfikuje vašu práčku, likviduje baktérie aj vírusy

Hromadenie usadenín z pracieho prostriedku a nečistôt spôsobujú, že vaša bielizeň sa dostatočne nevyperie, objavuje sa zápach, zhoršuje proces pláchania a navyše kazí sa aj samotný spotrebič. Klasické čistenie octom všetky tieto problémy odstráni, dezinfikuje, odvápňuje, likviduje pleseň, baktérie a spriechodňuje nečistotami usadené prietoky vody. Takže stačí, ak 4x ročne nalejte do práčky dva šálky octu a spustíte práčku na prázdno na najvyššiu teplotu.

Zastúpi úlohu zmäkčovadla 

po praní zmäkčiť uteráky

Ocot zmäkčuje veci lepšie ako mnohé zmäkčovadlá z obchodu. Platí to najmä pri praní posteľnej bielizne a uterákov, ktoré sú príliš hrubé a ich používanie po opakovanom praní už nie je príjemné.

Antistatický účinok

odstráňte lepivosť šaty

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tejto výhode sa poteší hádam každý, kto dennodenne bojuje so statickou elektrinou. Je nepríjemné, keď si svoje obľúbené šaty nemôžete obliecť, lebo sa vám lepia na telo. Pridaním octu do prania vaše veci viac elektrizovať nebudú. Stačí pridať namiesto aviváže.

Zatuchnutý zápach z fajčenia a dymu

udržujte farbu vecí

Ak vaše oblečenie zapácha po dyme, skúste pridať asi 1/2 šálky bieleho octu namiesto aviváže v procese pláchania.

Farby rozjasní ako žiaden iný produkty z reklamy

Vďaka svojmu zloženiu ocot dokonale rozpúšťa povlak, ktorý zostane po mydlách a práškoch. Mydlá a rôzne pracie prášky spôsobujú, že tkaniny blednú a biela farba sa mení na zašednutú. Použite 1/2 šálky octu na posledný cyklus plákania a sami uvidíte, že farby budú doslova žiariť.

Tmavé a čierne farby nevyblednú, budú výraznejšie

Zvyšky pracieho prostriedku môžu tiež zanechať nepekné stopy na tmavom oblečení. Použite 1/2 šálky octu v záverečnom cykle pláchania – zbavíte sa zvyškov pracieho prostriedku a tmavé farby vyzerajú tmavšie.

Pranie na nízkych teplotách – dezinfikuje a zbaví plesní

Vlhké predmety, ako sú osušky alebo športové oblečenie, či oblečenie, ktoré periete na nízkych teplotách môže začať páchnuť. Vaša práčka môže tiež zapáchať, ak v nej zanecháte vlhkú bielizeň. Tento problém vyriešite tak, že počas pláchania pridáte do práčky 2 šálky octu.

Drsné froté uteráky po 1 praní ako nové

Veľkou výhodou používania octu je že dokáže zmäkčiť a zjemniť každú textíliu. Dokáže vám už po jednom vypraní spraviť z drsných uterákov a utierok jemné a hebké.

Zlikviduje žlté stopy od potu

Nalejte trochu octu do fľaše s rozprašovačom a nasprejujte do oblastí podpazušia, golieru a zápästia. Nechajte ho vsiaknuť asi 10 minút. Vyperte ako zvyčajne a keď oblečenie vyberiete, škvrny sú preč.

Žiadne chĺpky, srsť a chuchvalce

Chĺpky sa nebudú držať na vašom oblečení. Stačí, že pridáte 1/2 šálky octu do pláchacieho cyklu prania. Takto sa tiež zbavíte chuchvalcov z vecí, ako sú uteráky, alebo deka.

Nebudú vám elektrizovať veci

Tejto výhode sa poteší hádam každý, kto dennodenne bojuje so statickou elektrinou. Je nepríjemné, keď si svoje obľúbené šaty nemôžete obliecť, lebo sa vám lepia na telo. Pridaním octu do prania vaše veci viac elektrizovať nebudú. Stačí pridať namiesto aviváže.

Odstráni aj odolné škvrny

Ocot je veľmi dobrým pomocníkom, čo sa týka škvŕn. Dokáže vyprať akúkoľvek škvrnu. Stačí ho len opäť pridať do prania. Ak navyše pridáte sódu bikarbónu, zaberie to na 100%.

Zabráni zafarbeniu oblečenia

Použite malú šálku octu spolu so studenou vodou, pridajte do prania a zabránite tak zafarbeniu bielizne.

Odstráňte mastné škvrny zo semišu

Nemusíte prepadať panike, ak na vašom semišovom odeve a doplnkoch nájdete mastné škvrny. Ponorte zubnú kefku do nejakého octu a vyčistite škvrnu octom. Po vyschnutí by mal vyzerať ako nový.

Zabraňuje tvorbe vodného kameňa

čistenie práčky

Ocot chráni práčku pred tvorbou plesní, vodného kameňa, zápachu a škodlivých baktérií.

Kedy ocot nepoužívať

jemné pranie

Ak sa chystáte prať hodváb, oplatí sa ocot vynechať – je veľmi citlivý na kyseliny. Platí to aj pre výrobky vyrobené z kože, čipky, saténu, zamatu a šifónu.