Ktorý med je najkvalitnejší? Fakty o tekutom zlate, ktoré ste nepoznali!

Včely sú pre existenciu človeka nenahraditeľné. Dokonca aj Albert Einstein uvádzal, že ľudia by na svete bez včiel prežili asi len štyri roky. Pozrime sa teda na ich najvýznamnejší produkt - med.

Med je potravina vyprodukovaná včelami a slúžiaca k ich ďalšiemu prežitiu. Túto zmes fruktózy, glukózy, enzýmov, organických kyselín a ďalších látok človek „kradne“ včelám od nepamäti. Dávno totiž zistil, že med môže slúžiť nielen ako zdroj energie, ale že jeho priaznivé účinky na ľudské zdravie sú veľmi široké a blahodarné. Naviac tiež lahodná chuť medu donútila človeka riskovať bolestivé bodnutie včelou a v dnešnej dobe sa včelárstvo stáva tiež ekologicko-ekonomickým koníčkom s celospoločenským prospechom.

Priaznivé účinky medu

Med je skrátka širokospektrálny. Vo všeobecnosti podporuje zdravie, zdravý vzhľad a vitalitu. Ihneď po konzumácii prechádza do krvi človeka. Do našej stravy by sme mali denne zaradiť najmenej jednu lyžičku medu. Jedno príslovie hovorí, že med sto chorôb lieči a tisícom predchádza.

– Egyptská kráľovná Kleopatra si na pleť prikladala medové masky, aby zabránila starnutiu.

– Indická Kniha života uvádza, že pomocou elixíru z mlieka a medu je možné významne predĺžiť život človeka.

– Rimania nakladali ulovené ryby do medu, aby sa pri prevoze nekazili.

– Medom a medovinou boli kŕmení bohovia na Olympe.

Z čoho teda vyberať?

Ako základné delenie možno med rozdeliť podľa pôvodu:

Kvetový: získaný z nektáru stromov a kvetov (svetlejšia farba)

Medovicový: inak tiež lesný (tmavšia farba), získaný z medovice na stromoch (sladkej šťavy, ktorú produkuje hmyz)

Podľa druhu:

Jednodruhové

Zmiešané

Podľa spôsobu získavania a neskoršej prezentácie:

– Vytočený; kusový; plástikový; lisovaný; filtrovaný; pastový

Na čo si dať pozor?

V predajniach musí byť vždy pri mede uvedená krajina pôvodu. Niektorí výrobcovia a dovozcovia trochu alibisticky, ale v súlade s platnými predpismi, uvádzajú toto veľmi všeobecné označenie:

– Zmes medov z krajín EÚ

– Zmes medov z krajín mimo EÚ

– Zmes medov z krajín EÚ a z krajín mimo EÚ

Pozor, med patrí medzi najčastejšie falšované potraviny!

Tipy pre milovníkov medu

1) Veľmi nedocenený je tzv. „Pastový med“. Do klasickej medovej hmoty je našľahaný vzduch, čím dôjde k väčšej kompaktnosti, med oproti obvyklej variante nesteká a tak sa táto jeho konzistencia stáva praktickejšou pri použití v kuchyni. Jedinou estetickú nevýhodou je farba – po našľahaní má tento med farbu bielej pasty a stáva sa tak nezaslúžene pre mnohých konzumentov „podradnejším“.

2) Väčšina medov skôr alebo neskôr scukornatie. Zo zlatisto-hnedej kvapaliny sa postupne stáva biela hmota a mnoho gazdiniek stráca k tomuto medu dôveru. Opak je však pravdou! Práve postupné cukornatenie medu je v drvivej väčšine prípadov známkou pravosti včelieho medu. Po miernom zahriatí sa med premení na pôvodnú kvapalinu.

3) V ideálnom prípade je najlepšie kupovať med priamo od chovateľa včiel. Tu je vždy najvyššia možná miera pravosti a čerstvosti produktu. Naviac tu často možno zakúpiť aj iné včelie produkty.

4) Darujte med! Málokto vie, že pohárik kvalitného medu je ďaleko lepším aj zdraviu prospešnejším darčekom napr. k narodeninám, než formálna fľaša alkoholu alebo bonboniéra.

Užívajte kvalitný včelí med pravidelne. Je to chutný, preventívne aj všeobecný liek v čisto prírodnej podobe!

Picture of Pavla

Pavla

Má rada všetko nové, originálne a kreatívne :-)

Dnes najobľúbenejšie