Krbová vložka prináša do domu živý oheň

Hoci máme množstvo možností, ako efektívne a pružne vykurovať naše domovy, predsa len túžba po živom ohni či pohľadu do plameňov nemizne. Aspoň občas, pre tú neopakovateľnú atmosféru.

Spôsobov, ako túto túžbu naplniť, je celý rad. Záleží však na tom, čo okrem príjemnej atmosféry očakávate. Má slúžiť krbová vložka ako zdroj tepla pre jednu miestnosť či celý dom? Má byť krb ozdobou interiéru a ako veľmi chcete kúrením krbom ušetriť? Odpovede na mnohé tieto otázky sú základom budúceho technického riešenie, konečného vzhľadu sa pochopiteľne aj ceny.

Krbová vložka i kachle

Otvorený krb si v súčasnosti vyberajú len tí najväčší milovníci priameho ohňa, ktorý okrem tohto pôžitku nečakajú od krbu žiadny ďalší úžitok. Sálavé teplo otvoreného krbu nestačí na vyhriatie miestnosti, väčšina odchádza komínom. Preto medzi nás a oheň vstúpilo sklo v dvierkach krbových vložiek. Tie poskytujú bezpečnejšiu prevádzku a predovšetkým majú niekoľkonásobne vyššiu účinnosť. Krbová vložka je jadrom krbu, ktorý tvorí obstavba z rôznych materiálov, skrze ktorú prúdi vzduch. Ten sa ohrieva a týmto spôsobom je vykurovaný priľahlý priestor.

Krbom dnes smelo konkurujú aj krbové kachle, ktoré vďaka veľkej presklenej ploche tiež dokážu ponúknuť príjemný kontakt s ohňom. Ich zabezpečenie býva finančne menej náročné, montáž je rýchla a jednoduchá, nevyžadujú stavebné úpravy a vystačia si s menším priemerom komína. Rovnako ako krby sa môžu stať dizajnovou ozdobou interiéru.

Hlavný zdroj tepla

Teplovzdušné krby a kachle vykurujú len jednu miestnosť, alebo môžu byť doplnení o rozvody so sústavou ventilátorov, ktoré rozháňajú vzduch do ďalších miestností domu. V energeticky úsporných domoch, ktoré vyžadujú len málo tepla na vykurovanie, sa tak môžu stať aj hlavným zdrojom tepla pre celé obydlie.

...