5 zlatých pravidiel strihania pelargónií na jeseň: Keď sa o ne na jeseň takto postaráte, na jar vám to 100-krát vrátia!

Existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste počas jesene získali zdravé a silné odrezky pelargónie. A preto sme pre vás spracovali 5 najdôležitejších zásad z youtube, ktoré vám zabezpečia, že na jar budete mať výstavné muškáty.

1. Výber odrezkov

Počas jarného rezu muškátov môžete použiť akékoľvek odrezky, ale odrezky zozbierané na jeseň by mali byť hrubšie a kratšie – vhodné sú odrezky aj z mladých aj zo starých kríkov.

Strihajte ich ostrými nožnicami a uistite sa, že rez má v dolnej časti púčik, z ktorého vyrastú korene. Potom z každého odrezku odstráňte kvetnú stonku a spodné lity, pričom na jej vrchole nechajte iba 3 – 4 listy.

2. Pôda

Pôda by mala byť výživná a ľahká. Pripravte si ju zo záhradnej zeminy a piesku v pomere 3:1 alebo 1:1. Druhá možnosť je lepšia, ale ak využijete prvú, dodáte odrezkom potrebnú výživu až do ich konečnej výsadby. Ak máte čas na ich opätovné presadenie ihneď po zakorenení, použite prvý variant substrátu.

Uistite sa tiež, že ste do podkladu pridali drevný popol: polievkovú lyžicu do 1 litra alebo pohár do vedra pôdy v kombinácii s pieskom.

Pred výsadbou ponorte základňu každého rezu do dreveného popola. Vysaďte ich do plastových pohárov, do ktorých pridajte vždy 150 ml substrátu.

Ak nemáte možnosť pripraviť si takýto substrát, použite substrát na muškáty, prípadne univerzálny substrát v kombinácii s kokosovým vláknom. Ale v takom prípade znížte množstvo substrátu a poháre naplňte iba do polovice. Po výsadbe odrezky trochu zalejte a zeminu mierne pritlačte.

3. Závlaha

Zavlažovanie vysadených odrezkov by malo byť striedme. Potom, čo trochu dorastú, začnite ich polievať zospodu, to znamená, že vodu lejte do misiek, na ktorej sú umiestnené poháre. Voda na zavlažovanie by mala mať teplotu 25 – 30 °C.

4. Ochrana

Odrezky muškátov sú často postihnuté hubami, čo vedie k sčernaniu a hnilobe. Vyskytuje sa tam, kde stonka odrezkov prichádza do styku s vlhkou pôdou. Aby ste tomu zabránili, posypte spodok odrezku trochou suchého piesku (vysychá rýchlejšie ako pôda) a nalejte po okraji pohárov vodu tak, aby sa nedotýkala stoniek. 

5. Teplo

Odrezky by sa mali zakoreniť na teplom mieste (optimálna teplota je 25 °C) – prvé 2 týždne. Ak je teplota v miestnosti nižšia ako 23 °C, zohrejte spodok misky, na ktorej sú odrezky, alebo do ich blízkosti umiestnite zdroj tepla.

Veľa šťastia!

 

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie