Jahody v auguste: Záhradkár poradil jednoduchý návod, ako prísť k bohatej úrode ovocia na vlastnej záhrade!

Jahody vysadené v lete (koncom letnej sezóny) vám prinesú bohatú úrodu už na budúci rok. V jednom článku sme zozbierali najlepšie a odporúčania, s ktorými sa výsadba vysadí každému a už na ďalšiu sezónu sa môže tešiť na priehrštia sladučkého ovocia.

Sadenice musia vyzerať takto

Ak chcete získať zdravé jahody kríky, ktoré budú dobre rásť bez chorôb a dajú vám veľkú úrodu sladkých plodov, musíte zasadiť kvalitné sadenice. Ako si vybrať správny materiál na výsadbu? Odborníci odporúčajú nákup ročných rastlín s uzavretým koreňovým systémom (v nádobách). Musia mať vláknité korene s dĺžkou najmenej 5 cm a najviac tri dobre vyvinuté listy.

Rastliny by nemali mať žiadne známky ochorenia na listoch a stonkách. Kde je najlepšie miesto na nákup sadenice jahôd? Ak si ho kúpite na trhoch od súkromných pestovateľov, potom existuje možnosť, že nakúpená rastlina bude infikovaná chorobami a škodcami. Najlepšie je vziať zdravé sadenice získané zo sterilných rastlín pestovaných špeciálnou metódou určených na takúto výsadbu. Tieto sadenice dostať najmä v záhradkárstvach. V špecializovaných škôlkach sa predávajú jahodové sadenice od konca júla do začiatku augusta.

Čím skôr na konci leta vysadíte kríky tejto rastliny, tým väčšia je pravdepodobnosť, že stihnú zosilnieť a prvá bohatá úroda bude budúci rok.

Príprava pôdy

Jahody vysádzame na konci letnej sezóny v auguste. Odporúča sa to urobiť na slnečných miestach a na juhozápadných svahoch s gradientom 2-3 stupňov. Kyslosť pôdy na výsadbu sadeníc jahôd by nemala byť vyššia ako 5,5-6,5 pH. Na výsadbu si vyberte slnečné stanovisko s úrodnou pôdou bez burín. Jedna rastlina plodí bohato dva až štyri roky, takže pôda musí obsahovať veľa živín. Ideálny je kvalitný kompostno použiť môžete aj vyzretý hnoj a zapracovať ho do pôdy – to sa odporúča urobiť 2 týždne pred výsadbou. Dávkovanie je 2-3 vedrá organickej hmoty na 1 m2.

Dobrou radou je vysadiť jahody tam, kde predtým bola koreňová zelenina – ideálne repa, mrkva, reďkovky, fenikel, zeler, cesnak, ale napríklad aj šalát. Tie zanechajú v pôde látky, vďaka ktorým budú plody väčšie a jahody silnejšie.

V akej vzdialenosti vysadiť  sadenice: schéma výsadby

Pri sadení by sadenice nemali byť príliš hlboko zakopané v zemi, inak bude centrálny bod alebo srdce kríka pod úrovňou zeme, čo povedie k smrti rastliny. Nezabúdajte, že základným pravidlom pri vysádzaní jahôd je aby bolo srdiečko (širšia časť rastliny, odkiaľ vyrastajú listy) na úrovni pôdy.

Ak po výsadbe jahôd pokryjete pôdu okolo rastliniek mulčom, značne vám to uľahčí neskoršiu prácu s odburiňovaním a zredukuje potrebu zálievky. Mulč takisto zachováva kyslosť pôdy.

Spon(vzdialenosť jednotlivých rastlín medzi sebou pri výsadbe) závisí od použitej odrody. Jahody ktoré často vyháňajú poplazy by mali byť vysádzané až v 45 cm rozostupoch. Varietám ktoré nemajú mnoho poplazov (napr. lesné jahody) postačí aj 30 cm spon.

Sadenice v septembri naberú silu, zakorenia, ale tesne pred príchodom prvých mrazov netkanou textíliou alebo aspoň lístím.

Dajte k nim nechtík

Nechtík vydrží až do príchodu mrazov a jahody bude chrániť teraz aj v čase kvitnutia a plodenia. Navyše, vyháňa z pôdy háďatká a preto pomôže aj cibuli.

Dnes najobľúbenejšie