Jahody mi rastú samé od seba – ako v lese: Poradím, ako budú aj vám!

Pre bohatú úrodu jahôd nerobím takmer nič, sú však isté kroky, ktoré opakujem každý rok a mám istotu, že opäť sa budem tešiť z poriadnej nádielky jahôd. Toto je moje tajomstvo bohatej úrody jahôd, ktoré rastú takmer samé, bez povšimnutia - ako v lese!

Pre bohatú úrodu jahôd nerobím takmer nič, sú však isté kroky, ktoré opakujem každý rok a mám istotu, že opäť sa budem tešiť z poriadnej nádielky jahôd. Toto je moje tajomstvo bohatej úrody jahôd, ktoré rastú takmer samé, bez povšimnutia – ako v lese!

Na jar, keď pôda uschne, odhrabem a vyčistím jahodovisko – všetky suché listy a stonky a hodím ich do kompostu. Potom sa o jahodovisko až do úrody špeciálne nestarám, len zalievam (stále mám neďaleko sud s odstátou dažďovou vodou a keď je vonku málo vlahy, alebo si spomeniem, jednoducho zalejem).

Bezprostredne po zbere úrody skosím kosou jahody nakrátko, takmer až pri koreni a zrezané časti hodím do kompostu. Potom na jahodovisko rovnomerne nasypem vedro dreveného popola. Okolo a medzi jahody podsypem pokosenú suchú trávu alebo slamu či ihličie (trávu viem na jahodovisko navrstviť aj na jar – keď pokosím, hodím ju na jahody a nechám tak). Necháme odpočívať tri dni – medzitým si pripravím základnú výživovú bombu – pol vedra hnoja dolejeme vodou, premiešam, nechám odstáť a po troch dňoch nalejeme na jahodovisko. Odteraz si jahodovisko nemusíte špeciálne všímať, vytvorí sa na ňom zelený koberec, pod ktorým sa budú obnovovať a silnieť korene a listy. Jahodové listy budú zelenejšie a silnejšie, rozrastú sa po celej ploche.

Nezabudnite, že keď sú jahody po celej ploche, burina nebude mať kde rásť. Občas sa stane, že aj mimo sezóny nájdem malé plody – tie len odtrhnem a jednoducho odhodím.

Za tip ďakujeme Zuzke P. 

Dnes najobľúbenejšie