JAHODOVÁ MAPA: Na týchto miestach si môžete vlastnoručne nazbierať čerstvé jahody namiesto tých z obchodu

Práve teraz je obdobie, keď u nás rastú jahody, preto by ste ho nemali premeškať. Nájdete ich síce aj v obchodoch, no také jahodové pole a možnosť nazbierať si sladkých dobrôt, koľko len chcete, je zážitkom.

Práve teraz je obdobie, keď u nás rastú jahody, preto by ste ho nemali premeškať. Nájdete ich síce aj v obchodoch, no také jahodové pole a možnosť nazbierať si sladkých dobrôt, koľko len chcete, je zážitkom.

Nie každý má možnosť nazbierať si čerstvé jahody priamo zo záhradky, a tak najmä obyvatelia západného Slovenska začiatkom júna pravidelne vyrážajú na jahodové polia, kde si nazbierajú jahôd, koľko chcú a za a rozumné ceny. Viete, kde všade sa takéto polia nahádzajú a na čo sa pri zbere pripraviť?

Ako v rozprávke

Samozbery, či už jahôd, ale aj iného ovocia sú veľmi obľúbené, no práve toto obdobie je ideálne na zber jahôd. Začiatkom júna ich nazbierate najviac, preto by ste sa mali na jahodové polia poponáhľať. Netreba totiž zabúdať na to, že tak ako vy zmýšľajú ďalšie desiatky ľudí, ktorí za jahodami vyrážajú hneď, ako si nájdu voľný čas. To nám potvrdila aj Bratislavčanka Katka, ktorá nebola na jahodovom poli prvýkrát. Naposledy tam s manželom vyrazila už o siedmej ráno, napriek tomu im robilo spoločnosť množstvo ľudí, ktorých postupne pribúdalo. Na zber jahôd však má príjemné spomienky.

„Prišli sme o siedmej ráno, odvážili sme prázdnu nádobu a vrhli sa na ne. Musím povedať – krajšie pole som jakživ nevidela, samé jahody ako v rozprávke, chuť úžasná. Ako sme postupne zbierali, zrazu sme mali plný košík jahôd,“ opísala samozber jahôd na poli v Rajke.

Takéto jahody sa podarilo nazbierať Katke a jej mužovi.
Takéto jahody sa podarilo nazbierať Katke a jej mužovi. Foto: akp

 

Táto obec sa síce nachádza v Maďarsku, no od Bratislavy je to ako keby kameňom dohodil, pričom dostať sa tam dá nielen autom, ale i mestskou dopravou. Samozrejme, v druhom prípade si to vyžaduje trochu pešej chôdze, no aj to je súčasťou neopakovateľného zážitku. Jahodové polia však nájdete aj v iných oblastiach, na Slovensku je ich tiež niekoľko. To, dokedy potrvá zber, si treba overiť u jednotlivých poskytovateľov samozberov, rovnako ako ceny za kilogram.

...

Ako ďalej dodala Katka, za 6,6 kilogramu jahôd platila v Rajke 12 eur, takýto zber sa teda skutočne oplatí. Veď ceny za kilogram sú na niektorých poliach nižšie ako 2 eurá, od 1,70 až po 2,20 za kilogram. Konečnú sumu vám vypočítajú podľa toho, koľko kíl nazbieraných jahôd ukáže váha.