2v1: Toto domáce hnojivo ochráni jahody pred škodcami a zabezpečí vám bohatú úrodu!

Najjednoduchšie riešenie, ktoré jednak ochráni jahody pred škodcami a zároveň im dodá všetky potrebné živiny.

Najjednoduchšie riešenie, ktoré jednak ochráni jahody pred škodcami a zároveň im dodá všetky potrebné živiny, ktoré potrebujú. Prinášam vám svoj overený recept ale aj ďalšie tipy, ktoré sa tiež oplatí vyskúšať.

Potrebujeme:

1 šálku dreveného popola

1-2 l vriacej vody

2 g manganistnau draselného

2 g kyseliny boritej v prášku

...

1 lyžičku jódu

Postup:

Vodu zmiešame s popolom a keď vychladne, pridáme ostatné prísady. Necháme odstáť, aby voda celkom vychladla, scedíme popol a postriekame jahody tak, aby boli listy celkom zmáčané. Hnojivo používame skôr, ako začnú jahody kvitnúť!

Ďalšie tipy od skúsených záhradkárov

Ochrana proti plesni a škodcom – výluh z púpavy a cesnaku

Púpava je vynikajúci bojovník proti plesni sivej na jahodách. 500 g púpavy necháme lúhovať v 10 l vody, scedíme a týmto výluhom postriekame rastliny.

Patogénny a škodcov spoľahlivo odplaší aj výluh z cesnaku. 2 hlávky cesnaku aj so šupkou rozpučíme a necháme lúhovať v 10 l vody. Používame rovnako ako púpavový výluh, vtedy, keď sa objavia škodcovia a najmä vošky.

Ak sa vám nechce pripravovať výluhy, môžete vyskúšať ďalšie celkom jednoduché riešenie. Jahody pred kvitnutím postriekajte slabým roztokom jódu – 10 ml rozriedime v 10 l vody. Aplikujeme na jahody 1x za 10 dní.