Geniálny trik, ako určiť čas iba pomocou prstov

Tento trik vám pomôže najmä vtedy, ak sa vydáte do prírody a chcete vedieť, ako dlho vám ešte bude robiť spoločnosť slnko, no nemáte poruke hodinky.

Aj keď sme zvyknutí mať po ruke stále hodinky, občas sa vyskytnú situácie, kedy sa k informácii o presnom čase nevieme dopracovať, pretože nemáme hodinky alebo sa nám vybila baterka telefónu.

Problém to môže byť najmä vtedy, ak sa vydáte do prírody a chcete vedieť, ako dlho vám ešte bude robiť spoločnosť slnko, no nemáte poruke hodinky. Mať prehľad o tom, kedy nastane tma, je v takýchto prípadoch veľmi dôležité.

Práve vtedy do hry vstupujú staré metódy, ktoré ľudia používali pred mnohými rokmi. Dnes vám predstavíme jednoduchý trik, ako zistiť presný čas do západu Slnka IBA pomocou prstov a za každých okolností.

cas-do-zapadu_prsry

  1. Zdvihnite ruku horizontálne, rovnobežne s obzorom, aby sa ukazovák dotýkal spodnej časti slnečného kotúča. Dlaň pritom nechajte smerovať smerom k vašej tvári.
  2. Spočítajte, koľko prstov sa zmestí od Slnka až k obzoru.
  3. Každý prst reprezentuje 15 minút do západu slnka. Ak je slnko vyššie, prsty na jednej dlani pravdepodobne nebudú stačiť. Vtedy treba počítať aj s týmto časom navyše.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.