Geniálny nápad, ako pestovať uhorky: Žiadne hnojenie, maximálne výnosy a semienka vysievate rovno do záhonu!

Pestovanie s maximálnymi výnosmi a minimálnou starostlivosoťu. Založte si vyvýšený záhon s výživnou pôdou, ktorý nepotrebujete hnojenie a dokážete v ňom dopestovať veľké množstvo úrody len z pár rastlín. Ja som minulý rok takto mal obrovskú úrodu len z 9 rastlín. A bez hnojenia, pretrhávania burny a s úplne jednoduchým zberom.

Ako vytvoriť vyvýšený záhon, ktorý nepotrebuje hnojenie a pretrhávanie burny

Na dno záhonu sa môže položiť kartón alebo geotextília. Geotextíliou môžeme tiež vystlať celé vnútro záhonu.

Na prvú vrstvu nakladieme veľké a hrubšie konáre. Do ďalšej vrstvy dávame menšie vetvičky alebo sa môže použiť lístie, slama, kôra, drevná štiepka, hobliny.

Ďalšiu vrstvu tvorí nevyzretý kompost, potom môžeme pridať vrstvu pokosenej trávy zo zásobníka kosačky, ďalej vyzretý kompost  a až hore, zhruba do poslednej štvrtiny uložíme zeminu.

Akonáhle raz založíme podobný záhon, nemusíme sa oň ďalší rok príliš starať. Stačí len dosypať zeminu. Totiž všetko, čo je vo vnútri záhonu, stále pracuje, kompost dozrieva, mikroorganizmy pracujú a vytvárajú si tak akýsi uzavretý systém.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Keď sa založí na jar, je treba dávať pozor, aby kompost rastliny neprehnojil a nespálil. Záhon je dobré založiť čím skôr na jar, aby sa stihol do výsadby dobre odležť. Dobre založený vysoký záhon má tú výhodu, že sa nemusí dohnojovať, pretože rastliny si živiny vytiahnu koreňovým systémom zdola. Jednu nevýhodu však záhon má. Na rozdiel od pestovania priamo v pôde sa musí intenzívnejšie zalievať.

Ako vysádzať a vysievať?

Pri tekomto pestovaní nemusíte predpestovať priesady na parapete. Vysejte semienka napríkald uhoriek priamo do záhonu, dôkladne zavlažte a prikryte plastovou fóliou, čím vytvoríte akýsi sklenník. Semienka sme vysievali začiatkom apríla a keď sa bjavili výhonky, odkryli sme fóliu a prikrývali už len podľa potreby. Fólia drží vlhkosť, takže nemusíte sa trápiť so zavlažovaním. keď však fóliu odokryjte, musíte zavlažovať viac, pretože uhorky sú pomerne náročné na vlahu.

Správny spon

Odlišuje sa spon, uhorky nakladačky môžu byť v hustejšom spone ako šalátové. Optimálny počet rastlín na 1 štvorcový meter je 7 až 8, ktoré by mali byť od seba v riadku širokom 1 až 1,2 m vzdialené 10 až 20 cm. Ak sejete do dvojriadkov ich šírka by mala byť 20 až 30 cm, tento rozmer sa následne priráta k šírke riadku.

Takto môžeme pestovať paradajky, uhorky, tekvice, cukety a množstvo iných plodín. Pre bylinky je takéto zakladanie zbytočné, pretože väčšina z nich, najmä tie stredomorské, potrebujú skôr ľahšiu piesčitú pôdu.

Materiál na vyvýšený záhon

Môžete použiť v podstate čokoľvek, čo nájdete na dvore – staré tehly, palety,

drevo, betónové tvárnice, materiál zo strešnej krytiny.