Finta mojej svokry pre najkrajšie gladioly a cibuľoviny: Keď ich budete dávať do zeme, skúste túto radu a bude vám ich obdivovať celá ulica!

Moja svokrička miluje gladiole a pestuje ich už hádam aj 30 rokov. Každú sezónu ich má prenádherné, stoja pri plote ako vojaci v jednej rade a sú také obsypané kvetmi, že sa za nimi musí každý otočiť. Ja som sa pred pár rokmi podujala tiež začať s ich pestovaním, pretože sa mi veľmi páčia. Poradila mi, ako na to, aby boli aj tie moje takéto nádherné!

Myslela som, že ich budem pestovať v kvetináčoch, ale svokra mi povedala, že tam nikdy nebudú také krásne a vysoké, ako v pôde.

2 kroky pred sadením

Gladioly budú mať klíčivosť na 100% – overené

Možno sa čudujete, no skutočne to funguje – mám to potvrdené aj od šľachtiteľa. Drobné hľuzôčky – bruty jednoducho dajte pred výsadbou do plastového téglika a zalejte Savom. Nechajte pôsobiť 30 minút, kým celkom zbelejú – nebojte sa, Savo (alebo iný prostriedok s obsahom chlóru) ich nepoškodí! Potom opláchnite vodou a hneď vysaďte.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Nachystajte si kartón od vajec – perfektný nápad pre všetky cibuľoviny

Jednoducho cibuľky necháme odkvapkať a potom vložíme do jednotlivých otvorov v kartóne od vajec, pričom v každom otvore sme si predtým urobili dierku. Cibuľky ukladáme koreňom dole – môžete takto získať perfektne rovné rady, alebo ich vysadiť napríklad do štvorca či cik-cak. Gladioly budú mať medzi sebou rovnaké rozostupy a budú vyzerať, ako keby ste si medzery merali pravítkom. :-) Krásne vyzerá aj to, keď striedate vyššie a nižšie cibuľoviny – ja takto sadím aj tulipány a krókusy. Môžete pokojne vysadiť aj do tvaru písmena X, alebo do tvaru srdiečka – môžete mať výsledok aký chcete. :-) 

Na záhrade, na mieste kde budeme sadiť vyhĺbime jamku tak, aby sa nám do nej vošiel kartón. Zahrnieme pôdou a je to. Vlhké počasie sa postará o vlahu a rozkladajúci sa kartón o potrebné živiny. Čo je však najlepšie, cibuľoviny budú vysadené v presných rozostupoch a to vyzerá po rozkvitnutí skutočne krásne.

Navyše, kartón sa rozpustí a máte tak zároveň aj výživu pre cibuľky, ktorá skvalitní pôdu. A nenarobíte sa, namiesto sadenia jednotlivých cibuliek, všetky máte vysadené naraz!

Majka C.