Záhrada zamorená voškami je minulosťou: Tieto ekologické postreky sú efektívne, netoxické a dajú voškám navždy zbohom!

Je nepríjemné zistiť, že vaše plodiny majú zrazu nevítaných spoločníkov a sú obsypané kolóniou vošiek. Netreba však zúfať, pretože na tento problém existuje rýchle a efektívne riešenie.

Vyskúšajte niektorý z týchto ekologických postrekov podľa portálu hobbikert a vošky nemajú šancu.

Výskyt vošiek v ekologicky vyvážených záhradách neznamená žiadnu drámu, pretože lienky a iný prospešný hmyz sa nimi živia a prirodzene ich likvidujú. Do istej miery je preto vhodné ich tolerovať.

V prípade niektorých plodín, ako je napríklad listová zelenina je to však už väčší problém, pretože plodiny sa po napadnutí voškami môžu stať nepožívateľnými a teda úroda bude zničená.

Zbohom vošky, larvy a molice – táto zmes ich zlikviduje

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tento tip mám od susedy, nie to síce vábna vôňa, ale vošky, molice a ďalšiu háveď to likviduje na počkanie. Kedysi sme vošky striekali postrekmi zo záhradkárstva, ale rozhodla som, že chémiu už na záhrade nechcem. Toto je vynikajúca alternatíva, mám to odskúšané niekoľko sezón za sebou. Ruže, ktoré boli doslova pokryté voškami sa za chvíľku úplne pozviechali a robili mi radosť celé leto. neváhajte a skúste. 

Postup:

70g tabaku povaríme asi hodinu v 1,5l vody. Potom scedíme a zriedime 1:1.

Týmto roztokom postriekame rastliny.

A čo je vynikajúce – spoľahlivo to funguje nielen proti voškám, ale aj larvám húseníc (ktoré sa živia voškami) a čiernym muškám, ktoré možno objaviť na paradajkách. Čitateľka Melánia, ktorá sa s nami o tento recept podelila, tvrdí, že túto zmes používa na postrek zeleniny, ovocných stromov a výborný je aj na ruže a ďalšie kvety. Môj sused fajčiar hádže nedopalky cigariet priamo do pohára s vodou a výluh získava takto. Je to praktické hlavne pre fajčiarov. ja nefajčím a preto si tabak kupujem. Aby tekutina lepšie držala na listoch, môžete pridať trochu nastrúhaného jadrového mydla. 

Tieto domáce postreky sú ekologické, netoxické a rýchlo si ich doma vyrobíte:

Cibuľový odvar

Nasekanú cibuľu pomaly poduste na vode asi 30 minút. Nechajte vychladnúť, prefiltrujte a potom rastliny dôkladne postriekajte neriedeným roztokom (vošky neznášajú vôňu cibule).

Cesnakový odvar

50 g čerstvého cesnaku nasekajte nadrobno a zalejte ho 1,5 litrom vody. Nechajte lúhovať aspoň 3 hodiny a potom prefiltrujte. Aplikujte koncentrovaný roztok na rastliny (aj vôňa cesnaku je pre vošky odpudivá).

Oreganový odvar

100 g čerstvého alebo 10 g sušeného oregana zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte 15 – 20 minút lúhovať.

Nechajte vychladnúť, prefiltrujte a potom rastliny postriekajte zriedeným roztokom v pomere 1:3.

Zmes mlieka a vody

Zmiešajte mlieko s vodou v pomere 1:2 a nastriekajte na rastliny (kyselina mliečna voškám škodí).

Čierny čaj

2 vrecúška čierneho čaju zalejte 1/2 litrom vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Po ochladení použite tento čaj na postrek rastlín (triesloviny poškodzujú vošky).

Octový roztok

1/2 litra octu rozmiešajte v 4,5 litroch vody a nastriekajte na rastliny (vošky sa vyhýbajú kyslému prostrediu).

Odvar zo žihľavy

200 g čerstvých alebo 20 g sušených listov žihľavy nasekajte nahrubo a namočte na 2 dni do 1 litra vody. Je však dôležité odsledovať, aby sa nezačalo kvasenie!

Po 2 dňoch odvar prefiltrujte a bohato postriekajte infikované časti rastlín. Použite neriedený roztok a v prípade potreby postrek zopakujte.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay