S touto metódou mám dve ÚRODY mrkvy za jeden rok: žiadne vytrhávanie buriny a riedenie: Úžasná metóda!

Získajte dve plodiny mrkvy za jeden rok: žiadne vytrhávanie buriny a rednutie! Úžasná metóda!

Väčšina záhradníkov a ľudí, ktorí si pestujú zeleninu na vlastnej záhrade, verí. Ak chcete bohatšiu úrodu, investujte viac času a úsilia. Znie to úžasne, ale toto pravidlo nemusí vždy fungovať. Metóda a triky na pestovanie mrkvy z youtube, o ktorých vám povieme, naopak vyžadujú menšie úsilie a prinesú vám úrodu dvakrát ročne!

Ako teda autori tejto overenej metódy šetria čas a energiu?

1. Pred zasiatím mrkvy nevykopávajú zem.

2. Mrkva by sa nemala vytrhať.

3. Mladé rastliny neriedia.

Mrkva sa vysieva dvakrát za sezónu. Prvý výsev je veľmi skoro – nemusí byť ani úplne roztopený sneh.

Na výsev sú vhodné odrody s krátkym vegetačným obdobím. Niektoré vám umožnia zber už v 60-65 deň po výskyte mladých rastlín.  Táto mrkva je určená na konzumáciu počas leta a na konzervovanie. Na obrázku nižšie vidíte prvú úrodu.

Druhá sejba sa koná koncom mája – začiatkom júna. Môžete si vybrať z odrôd so stredným alebo neskorým zberom. Všetko závisí od toho, kedy plánujete zber. Autori metódy nechávajú mrkvu v zemi až do konca októbra.

 

Pestovanie skorých a neskorých odrôd mrkvy sa príliš nelíši, preto je popísaný postup len pri prvom zasiatí. Ideálnym miestom na výsadbu mrkvy bude miesto, kde sa v minulom roku pestovala plodina vyžadujúca intenzívne mulčovanie (kapusta, tekvica, zemiaky).

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je úplne odstrániť minuloročný mulč. Podľa tejto techniky mrkva autorov rastie dobre v hlinitej pôde.

Zaujímavý spôsob tvorby riadkov – niekoľkokrát udrieť kladivom na drevenú dosku, potom ju len presúvať po záhone.

Najjednoduchšou možnosťou výsevu je pridať priamo do riadky osivo. Semená môžete vopred nalepiť na toaletný papier alebo si ich kúpiť priamo na páske. Existujú aj semená vo forme granúl, sú o niečo väčšie ako obyčajné semená a je oveľa pohodlnejšie ich vysievanieť. Po pridaní semien ich musíte posypať trochou pôdy – najlepšie z vrecúšok alebo zo skleníka. Autor navyše navrch posypal zem trochou popola.

Originálny tip: medzi riadky vložte drevo (optimálna šírka asi 12 cm) – burina cez ne nepreniká! Pretože nebude potrebné vytrhávať burinu, vzdialenosť medzi radmi mrkvy môže byť 15-18 cm.

Po rozložení dreva zakryte mrkvový záhon rovnomernou vrstvou snehu. Potom navrstvite agrotextíliu. Zabránite tak prvému topeniu snehu, čo vám umožní mrkvu polievať menej často. Mimochodom, pri druhom výseve by mala byť záhon najskôr tiež pokrytý agrotextíliou – vytvorí tak tieň a nebudete musieť plodiny tak často zavlažovať.

Pri zalievaní sadeníc je veľmi vhodné naliať vodu priamo na drevo medzi riadkami – pôda sa teda nevysuší.

Keď mrkva dorastie, musí sa drevo odstrániť. Nastal čas na mulčovania. Posypte asi 3 cm vrstvu. Perfektnou možnosťou sú čerstvé borovicové piliny.

Ak neprší, mrkvu treba pravidelne polievať. Ak zavlažujete záhon z hadice, potom ho orientujte smerom do priestoru medzi radmi, nie smerom k rastlinám. Majte na pamäti, že piliny absorbujú veľa vody, takže riadky dobre namočte.

Veľmi dobre funguje aj kvapková závlaha: namontovaním z rámu z PVC rúrky a upevnením odkvapových pásov medzi radmi si výrazne výrazne uľahčíte život!

Video návod:

 

Dnes najobľúbenejšie