Dopestujte si bohatú úrodu uhoriek v plastovej fľaši: Je to jednoduché a nepotrebujte ani záhradu!

Bohatá úroda uhoriek v plastovej fľaši, je to jednoduché a môžete ich pestovať aj na balkóne!

Vo februári začína záhradkári pomaly ale isto vysádzať semienka zeleniny, z ktorých dopestujú zdravé a silné priesady, ktoré sa neskôr presadia do záhradky.

Ak však nemáte priestor na pestovanie zeleniny vonku a k dispozícii máte len balkón, nemusíte zúfať. Poznáme jednoduchú metódu, ako si dopestovať uhorky v obyčajnej plastovej fľaši.

Potrebujeme:

5 litrovú fľašu – na 2-5 rastlín, 2l fľašu pre jednu rastlinu

Výsevný substrát

...

Semienka šalátovej uhorky

Alobal

Postup:

Odrežeme vrchnú časť fľaše a v spodnej časti urobíme niekoľko drenážnych otvorov na odvádzanie prebytočnej kvapaliny. Fľašu po obvode obalíme alobalom, čo bude slúžiť ako ochrana koreňov pred UV žiarením.

Takto pripravenú fľašu naplníme pôdou tak, aby siahala približne 1 cm od okraja fľaše.

Semienka je dobré najskôr ošetriť proti plesniam, chorobám a podporiť ich rýchlejšie vyklíčenie. Najvhodnejšie je na to namáčanie v 2% roztoku manganistanu draselného. Semená buď do roztoku namočíme (na 10-12 hodín) kým nenapučia, alebo necháme napučať na vlhkej handričke.

Napučané semienka vložíme do pripravenej pôdy, ktorú zavlažíme a prikryjeme druhou časťou nádoby – získame tým akýsi provizórny skleník. Ďalšou možnosťou je semienka pred výsadbou nechať naklíčiť. Namočte niekoľko vrstiev novinového papiera, dajte dobre odkvapkať a až potom položte semená. Keď sa objavia klíčky, vložíme ich do pôdy. Klíčky sa pri izbovej teplote objavia o 2-4 dni.

Praktické je uhorky vysadiť do obráteného hrdla fľaše, ktoré vložíme do nádoby z vodou. Uhorka tak bude mať toľko vlahy, koľko potrebuje a vy sa nemusíte obávať, že zabudnete na zálievku.

Starostlivosť o uhorky:

Uhorka potrebuje teplo a dostatočnú vlhkosť. Substrát nesmie nikdy preschnúť, ak to však s vlahou preženiete, zvyšuje sa riziko plesní.

Rastliny tiež treba zaštipovať po treťom alebo štvrtom liste, aby sa vytvorili postranné výhonky, ktoré budú mať ďalšie plody.

Uhorku môžete v plastovej nádobe pestovať na balkóne – von ju prenesieme, keď budú priaznivé teploty – približne v apríli, keď nočná teplota výrazne neklesá. Prípadne ich môžeme spolu s fľašou umiestniť do pôdy. Plastový obal korene nepoškodí a ušetrí vám vodu pri zalievaní.

zdroj: sovkusom