Dom budúcnosti, ktorý obdivuje svet, stojí v Starej Ľubovni!

Unikátny projekt z dielne slovenského architekta oslovil množstvo zahraničných staviteľov.

Slovensko sa opäť dostáva do pozornosti zahraničných médií, tentokrát vďaka unikátu z oblasti architektúry. Dom, ktorý navrhol slovenský architekt Martin Boleš pre mladú rodinu zo Starej Ľubovne, zaujal napríklad aj prestížny americký portál Inhabitat.com, ktorý o ňom dokonca napísal aj článok. Čím ich však Martinov projekt tak zaujal?

DomT, ako architekt stavbu nazval, na prvý pohľad pripomína klasickú drevenú stodolu. V skutočnosti ale ide o útulný domček, ktorý je doslova naplnený prirodzeným svetlom a využíva pasívnu solárnu energiu pre minimalizáciu spotreby energie. Primárne je postavený z dreva, a to práve preto, aby si zachoval pôvodný vidiecky vzhľad.

Sklenená fasáda pozdĺž južnej časti domu ponúka maximálne spojenie so záhradou a tvorí minimálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom. Využíva pasívnu solárnu energiu na vyhriatie interiéru, no drevené zásteny a stromy v záhrade bránia prehriatiu domu v letnom období.

45 centimetrov hrubé obvodové steny s tepelnou izoláciou zasa ponúkajú dostatočnú ochranu proti chladu počas tuhých zím, ktoré sú pre túto lokalitu typické. Ľahkú drevenú obvodovú konštrukciu dopĺňajú a stužujú nosné betónové steny a oceľové stĺpiky, ktoré sú súčasťou fasády. Exteriér domu je obložený surovým neošetreným smrekovcovým drevom. S maximálnou precíznosťou bol navrhovaný a vystavaný aj interiér, ktorý je nie len estetický, ale taktiež aj funkčný.

Táto jedinečná stavba z dielne Slováka Martina Boleša nie je iba architektonickým dielom, ale zároveň aj veľmi ekologickým a múdro riešeným príbytkom. Zrejme práve preto oslovil aj mnohých staviteľov v zahraničí, ktorí sa ním pri svojich najbližších projektoch možno nechajú inšpirovať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.