Dôležité kroky údržby, za ktoré sa vám záhrada na jar odvďačí krásou

Nádheru kvetov v záhrade síce vystriedala pochmúrna nálada mrazivého zimného počasia, napriek tomu má tento kúsok prírody v blízkosti vášho domu veľmi dôležitú úlohu aj v zime. Rovnako ako naše telo a obydlie pripravujeme na príchod chladných dní, aj o záhradu sa musíme poriadne postarať. Poďakuje sa vám za to svojou jarnou krásou i bohatou úrodou počas leta či jesene.

Nižšie vám predstavíme základné a najdôležitejšie kroky, ako zabezpečiť, aby vaša záhrada mala v zime ten správny základ a mohla na jar opäť krásne rozkvitnúť.

Postarajte sa o trávnik

Údržba trávnika v zime zaisťuje, že bude svieži a zelený počas vegetačného obdobia. Čo si pod údržbou tejto nádhernej zelenej plochy predstaviť? V zime trávniku ako prvé hrozí zhutnenie pôdy. To znamená, že voda sa nemôže dostať ku koreňom a tak sa hromadí iba na povrchu, čím sa deformuje a ničí.

Preto by ste sa mali snažiť prevzdušniť pôdu, aby sa voda dostala až ku koreňom. Na menšie trávniky možno použiť vidly, väčšie trávniky potrebujú účinný prevzdušňovač trávnika, ktorý si možno aj zapožičať.

Dbajte na to, aby ste v zime trávnik prihnojovali len obmedzene a používali na to tie najlepšie hnojivá. V chladnom počasí sa bujný rast neočakáva, takže trávnik to prežije aj s obmedzeným množstvom živín. Oveľa dôležitejšie je, dávať pozor na burinu v trávniku.

Nezabudnite na mulčovanie

Aby ste sa vyhli burinám a škodcom v záhrade, môžete na dané miesto aplikovať účinné  a kvalitné insekticídy. Vyskúšať to ale môžete aj s mulčovaním. Toto opatrenie môže nakoniec veľmi dobre pomôcť aj samotnej pôde. Skúste použiť organický mulč. Ideálny čas na jeho aplikáciu je po dažďovej prehánke, pretože burinu môžete vytrhávať aj s koreňmi.

Dávajte si pozor aj na slimáky, ktoré sú pohromou pre každú záhradu. Najlepší spôsob, ako ich odstrániť, je zbaviť sa ich ručne stručne alebo spomínanými insekticídmi.

Ostrihajte kríky a stromy

Zima je ideálnym obdobím na orezanie veľkého množstva stromov a kríkov. Aby ste ale predišli predčasnému rezu, počkajte s ním do augusta a poistite sa náradím, na ktorého kúpu sa dajú uplatniť výhodné zľavy. Vyhnite sa rezu kvetov, ktoré kvitnú koncom zimy alebo skoro na jar. Odumreté a suché konáre naopak môžete orezávať po celý rok.

Vytvorte si zimnú zeleninovú záhradu

Ak pestujete zeleninu teraz, znamená to, že bude zrelá koncom zimy alebo skoro na jar. Aby ste to dosiahli, nájdite si oblasť so slušným množstvom zimného slnka, pretože aj zimná zelenina  potrebuje nejaké teplo, aby mohla klíčiť, rásť a prosperovať.

K najlepšej zelenine, ktorá zvláda zimné teploty patrí okrem iného bôb, fazuľa, anglický špenát, zelené fazuľky či vždy chutný hrášok. Dobrým spôsobom, ako odvrátiť aj možných záhradných škodcov bez pesticídov, je použiť sprievodné rastliny alebo organické pesticídy, aby ste sa vyhli škodlivým toxínom na vašej zelenine.

Prekopte záhony

Ak máte hlinitú pôdu, teraz je čas začať s kopaním záhonov. Ak budete kopať teraz, mráz môže cez zimu uvoľniť pôdu a zlepšiť jej štruktúru. Pokiaľ vaše záhony nie sú silne zhutnené, nie je potrebné kopať viackrát. Ak máte piesočnatú pôdu, s kopaním je najlepšie počkať do jari, pretože potom vďaka svojej drenážnej schopnosti stratia vaše záhony veľa vlhkosti.

Ako vidíte, pobyt vo vašej záhrade počas zimných mesiacov sa môže vyplatiť. Využite to aj ako príležitosť nadýchať sa čerstvého vzduchu a zostať v spojení s prírodou. Len sa nezabudnite obliecť do hrejivej bundy a potom sa odmeniť teplým nápojom.

Dnes najobľúbenejšie