Toto by mal vedieť každý, kto chce mať bohatú a kvalitnú úrodu cesnaku? Nezabudnite skoro na jar urobiť túto dôležitú vec!

Chcete sa aj tento rok tešiť z bohatej úrady cesnaku? Ak ste nestihli vysadiť na jeseň nič sa nedeje, stále máte skvelú príležitosť získať bohatú úrodu tejto super-zdravej zeleniny. Všetko, čo potrebujete vedieť nájdete v našom článku.

Ochlaďte cesnak!

Na našom území sa zväčša sadia jesenné odrody. U nich platí jednoduché pravidlo – sadiť čo najneskôr. Ak ste na jeseň nezasadli, je to možné nahradiť sadbou na jar. Dôležitým pravidlom je však pred ňou strúčiky schladiť na 4 – 10 °C na 2 až 6 týždňov a dopriať im takzvanú dormanciu, čiže formu zimného spánku. Hneď potom je nutné cesnak zasadiť. Jarné odrody sadíme čo najskôr – hneď ako sa rozmrazí pôda, čo znamená vo februári či marci. Nepísané pravidlo hovorí o tom, že sa tak má udiať, keď bude vonku v marci teplota tri dni po sebe vyššia ako 10 °C.

Výber odrody 

Jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu úrody, je výber správnej odrody. Pri sadení konzumného cesnaku nie je garantovaná kvalita ani pôvod cesnaku.  Vhodnejšou alternatívou je preto zvoliť sadový cesnak, ktorý si môžete kúpiť v predajniach so záhradkárskymi potrebami alebo priamo od pestovateľa, ktorý vám garantuje krajinu pôvodu.

Úrody cesnaku sa zberajú väčšinou začiatkom augusta. Ak so zberom úrody otáľate príliš dlho, jednotlivé hlavičky cesnakov sa nebudú nerozpadávať. Chuťové vlastnosti jednotlivých odrôd sa trochu líšia, preto je najlepšie vybrať si odrodu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Príprava pôdy

Pôdu na jar je potrebné pripraviť už na jeseň. V prípade, že ste si nestihli pôdu pripraviť, pôdu zrýľujte hneď, ako ustúpia mrazy, najneskôr by ste tak mali spraviť týždeň predtým ako začnete cesnak sadiť. Pôda by mala byť prevzdušnená, prípadne doplnená o granulované hnojivo. Pri hnojení je potrebné dávať pozor, ak hnojíte maštaľným hnojom, cesnak môžete spáliť. S vysádzaním cesnaku treba začať, čo najskôr.

Krátko pred výsadbou je vhodné zapracovať do hĺbky 10 – 15 cm kompost alebo minerálne hnojivo. Je nutné dať pozor na prekyprenie pôdy – tesne pred sadbou by nemalo byť hlbšie ako 15 cm. Hlbšie prekyprenie nevhodne ovplyvňuje sadbu. Druhou možnosťou je pôdu dobre porýľovať cca týždeň pred výsadbou a nechať ju uležať. V prípade, že máte podozrenie, že v pôde môžu byť choroby, pôdu povápnite.

Morenie cesnaku

Morením cesnak ochránime najmä pred hubami. Dôležité je si uvedomiť, že už napadnutý cesnak nemá význam moriť. Moríme preto len zdravé strúčiky. Na morenie sa používa najmä roztok prípravku Sulko, ale na trhu existujú aj iné prípravky.

Morenie pred sadbou – Zdravé nepoškodené strúčiky oddelíme od seba a máčame v pripravenej suspenzii po dobu 20 minút. Hneď potom ich vysadíme.

Eko receptúra morenia: V 3 litroch vody rozpustite 1 PL sódy bikarbóny. Strúčiky nechajte v tomto roztoku vymáčať počas noci. Pred sadbou strúčiky namočte ešte na 3 minúty do vodky, alebo riedeného čistého alkoholu.

Sadenie cesnaku

Cesnak sadíme podpučím dole – ide o časť strúčika, z ktorého rastlina neklíči. Je to ten tupší a drsnejší koniec. Cesnak sadíme do riadkov vzdialených 20 – 35 cm a v radoch vo vzdialenostiach 10 – 15 cm. Čím viac priestoru, tým lepšie. Hĺbka sadenia sa môže líšiť od regiónu a najmä zím, ktoré v ňom bývajú. Všeobecným pravidlom je hĺbka sadenia 5 cm, ale táto sa môže meniť od 3 do 10 cm. Menšia hĺbka v teplejších regiónoch, väčšia hĺbka v chladnejších.

Môžeme si spraviť jamky vysadzovacím kolíkom, ale v tom prípade si musíme dať pozor na dobré utlačenie pôdy okolo, pretože pri strúčiku v zemi nesmie byť vzduch. Najlepšou metódou sadenia je strúčiky do pôdy opatrne vtlačiť a potom zasypať. Potom je vhodné pôdu utlačiť.  Najmä pri jesennom sadení je potrebné pôdu nad zasadeným cesnakom pokryť mulčom. Používa sa na to napríklad aj smrekové ihličie (konáriky). Vhodné je aj seno, slama, tráva alebo listy. Nepoužívajte však rastliny, ktoré obsahujú semeno burín ani drevené štiepky, ktoré vyčerpávajú z pôdy dusík. Mulčovanie zabezpečí okrem konzistentnejšej teploty aj lepšie udržiavanie vlhkosti a menej burín. Vo vlhkejších regiónoch nemusí byť ale vhodné kvôli možnosti hniloby.

Ošetrovanie počas vegetácie

Cesnak sa môže prihnojovať hlavne na jar. Nemal by sa však hnojiť posledný mesiac pred zberom.
Cesnak obľubuje vlhkú (nie však bahnitú) a kyprú pôdu. Pravidelné zavlažovanie, odburiňovanie a kyprenie pôdy mu veľmi prospieva. U gurmánskeho cesnaku neplatí, že čím väčší, tým lepší. Cesnak má mať veľkosť primeranú, dokonca radšej menšiu ako väčšiu. Trochu menšie cesnaky majú spravidla intenzívnejšiu chuť a vôňu. Preto, pre dosiahnutie skutočne gurmánskeho cesnaku neodporúčame veľa prihnojovania. Závlaha však musí byť pravidelná a primeraná. Správnosť závlahy môžete skúsiť tak, že pichnete prst do hĺbky v ktorej rastie cesnak a ak cítite vlhkosť a na prst sa vám neprilepí bahno, vlhkosť je primeraná.
Niektoré zdroje uvádzajú, že pre väčšie cesnaky je vhodné zrezávať časť stonky cesnaku. Tu by sme mohli odporučiť túto techniku odskúšať na vlastnej záhradke a rozhodnúť sa podľa výsledkov. Treba však podotknúť, že takto „zväčšené“ cesnaky sú menej trvanlivé.

Zber cesnaku

Zberová zrelosť cesnaku je závislá od mnohých vplyvov. Hlavnými vplyvmi sú odroda a lokálna klíma, ktorá sa môže meniť každý rok. Najskôr sa zberá cesnak z jesennej výsadby (približne v júli). Paličiakom, ktoré vytvárajú kvetnú stonku s pacibuľkami vňať nepadá. Zberajú sa skôr, ako sa vyvinú pacibuľky a to keď začína žltnúť kvetná stonka. Širokolisté nepaličiaky z jesennej výsadby, ale najmä jarné, ktoré majú jemnejšie, užšie listy sa zberajú, keď začína padať vňať. Neskorý zber je poznať podľa toho, že sa hlavička cesnaku začína rozpadať na jednotlivé strúčiky. Pozberané rastliny cesnaku nechajte obschnúť priamo na hriadkach.

Uskladnenie cesnaku

Jesenný cesnak vydrží pri dobrom skladnení asi päť, jarný až osem mesiacov. Samozrejme, musí byť v suchu a tme, dobre vysušený, zviazaný do vencov alebo samostatne v debničkách. Ideálna teplota je 0 až 2 °C. Dlhodobé skladovanie je možné po spracovaní cesnakových strúčikov sušením, lisovaním, nakladaním v nálevoch alebo pomletím a naložením do soli. Mrazenie pod -12 °C nie je vhodné, nakoľko sa ničia dôležité látky, hlavne alicín.

 

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie