Čo urobiť so zvädnutou orchideou, aby rýchlo zakvitla? Kiež by som vedela skôr, že je to také jednoduché!

Chcem sa podeliť o môj spôsob, ako sa starať o orchideu, hlavne keď odkvitne a chceme, aby znova kvitla, alebo keď má rastlinka problémy.

Chcem sa podeliť o môj spôsob, ako sa starať o orchideu, hlavne keď odkvitne a chceme, aby znova kvitla, alebo keď má rastlinka problémy. Mnohí sa po odkvitnutí sústredia len na stonku rastliny – hneď ju zastrihnú, ale podľa mňa sú oveľa dôležitejšie korene. Ak sú v poriadku korene, je v poriadku celá rastlinka a po období odpočinku vám rýchlo znovu zakvitne do krásy. Strihanie koreňov je teda podľa mojich skúseností veľmi dôležité. Na záver poradím aj môj zlepšovák, vďaka ktorému nemusíte rastlinu hnojiť.

Orchidea nie je náročná kvetina, nemusí sa často zalievať a mnohým ľuďom sa napriek tomu nedarí v jej pestovaní. Toto som sa naučila za 30 rokov, čo orchideu pestujem.

Orchidea miluje svetlo, takže musíte vždy nájsť jasné slnečné miesto – klasická rada. Okrem toho je však orchidei najlepšie v priesvitných črepníkoch, nie v nepriehľadných obaloch. Korene by mali čo možno najviac na svetle. Krásne vyzerá orchidea napríklad v sklenenej nádobe. 

Nepresúvajte ju, keď jej nájdete miesto, nechajte ju na ňom tak dlho, ako sa dá. Presúvať len vtedy, ak miesto nevyhovuje (svetelne/teplotne)Najlepšie je dať ho do transparentnej dlaždice a len zriedka ho pestovať, pretože táto rastlina nemá rád náhlu zmenu.

V prípade, že orchidea začína vädnúť, potom je problém pravdepodobne v nadmernom zavlažovaní – ak dostanete príliš veľa vody, tá zabraňuje kyslíku dostať sa ku koreňom.

Prvým príznakom príliš častého zavlažovanie je, že listy strácajú pevnosť, nedržia pekne tvar a žltnú. Listy ale nie sú najväčší problém, v prípadne nadmerného zavlažovania začínajú najviac trpieť korene. Poradím, ako rastlinu zachrániť. 

  • Nakloňte črepník s orchideou, vyberte rastlinu a rozbaľte korene,
  • Na ďalší krok budeme potrebovať dezinfikované nožnice a čierne uhlie na odstrihnutie plesnivých koreňov. Skontrolujeme všetky korene rastliny. Suché, poškodené či napadnuté chorobami odstrihneme ostrými nožnicami. Pozor! Sú krehké, preto s nimi narábame opatrne. Rezné časti potrieme čiernym uhlím.
  • Vyčistite dôkladne črepník.
  • Pripravte si špeciálny substrát pre orchidey a prepláchnite ho s vodou na sitku – nechajte prebytočnú vodu odkvapkať.
  • Do črepníka dajte orchideu a ukotvite pomocou substrátu.
  • umiestnite orchideu na obvyklé miesto a potom jej vlažte len vtedy, keď je jej substrát úplne suchý. Tak to robím ja. Ale je na to aj malá pomôcka.

Dvakrát týždenne v lete a raz za týždeň v zime.

Ak sú korene rastliny všetky plesnivé, odstráňte stonku aj plesnivé korene dezinfikovanými nožnicami a ošetrite čiernym uhlím. Rastlinu presaďte do nového substrátu, vo väčšine prípadov to orchideu zachráni – mám také skúsenosti.

Stonka po odkvitnutí – čo s ňou?

Ja nikdy nestrihám hneď ako odkvitne. Mám takú skúsenosť, že keď som to robila hneď, orchidea sa akoby zastavila a dlho-dlho mi potom nekvitla. Odkvitnutú orchideu chvíľu sledujte, ak celá kvitnúca stonka zaschne a stvrdne, znamená to, že už je celkom vyčerpaná – mŕtva a treba ju celú odstrániť. Ak zožltne a uschne len vrchná časť a spodná ostane zelená, je to znamenie, že stonka opäť vykvitne, ale je potrebné odstrániť uschnutú časť, aby ste jej pomohli. Na toto si však dávajte pozor – nikdy nestriháme na hranici živej a mŕtvej stonky, striháme tak, aby ostal asi 1 cm suchej časti na stonke (teda asi 1 – 1,5 cm nad hranicou zelenej a suchej časti).

Ak ostala kvitnúca stonka aj nejaký čas po odkvitnutí celá stonka zelená ide o najlepší prípad, pretože orchidea má najviac energie a máte najväčšiu šancu, že bude kvitnúť opäť veľmi skoro. V takom prípade je stonku však potrebné tiež zastrihnúť, aby ste jej pomohli a to asi 1,5 – 2 cm cm nad tretím očkom. To je najlepšie miesto na stimuláciu a ozdravenie rastliny.

Dôležité – rezy vždy ošetrujem rozdrveným čiernym uhlímrany sa rýchlo zacelia a nehrozí, že by sa do nich dostali choroby alebo by rastlina začala hniť. Čierne uhlie je môj overený tip, používam celé roky.

Najlepšia rada na záver – stačí spraviť pri presádzaní toto a orchideu netreba hnojiť

Namiesto substrátu posaďte orchideu do kokosových chipsov (kúpite ich normálne v terarijnych potrebách). Musíte to ale urobiť správne, inak to nebude fungovať. Poradím, ako na to. Koskové chipsy dajte na sitko a poriadne prepláchnite pod vodou – aby sa odplavili drobné čiastočky kokosu. Potom ich dáme nasiaknuť do dažďovej alebo odstátej vody, v ktorej nabobtnajú. Namočené som nechala celú noc.

Na druhý deň si pripravíme črepník s dostatočnými drenážnymi otvormi, aby orchidea nestála vo vode a dostal sa k nej vzduch. Drenážnych otvorov by malo byť aj viac a dosť veľké.

Na spodok kvetináča dáme trochu mokrých chipsov, a uložíme na ne orchideu očistenú od starého substrátu. Ak sa pri transplantácii natrhne koreň alebo stonka, nasypte na toto miesto mletú škoricu alebo čierne uhlie. Celý bal uložíme na chipsy a obsypeme ďalšími chipsami. Zhora ich nezatláčame, len veľmi jemne. Aby sa chipsy dostali medzi korienky, ja som jemne otáčala a potriasala črepníkom. Chipsy by mali rastlinku pekne držať v kvetináči, ale netreba ich utláčať ako klasickú zeminu. Ak nejaké vzdušné korene ostanú na vrchu a trčia z kvetináča, ja odporúčam nechať ich tak a nesnažiť sa ich nasilu vtesnať dnu. Ja som raz poslúchla dobrú radu zastrihnúť korene a do pár dní bolo po rastlinke.

Takto presadenú orchideu minimálne 5 dní vôbec nezalievame. Potom sa už staráme o orchideu ako zvyčajne, zalievame, prípadne vlažíme formou ponoru – ako ste zvyknutí, ja napríklad ponáram. A odkedy používam chipsy, nedávam ani hnojivo, orchidea kvitne ako na baterky a omnoho dlhšie a bujnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Dnes najobľúbenejšie