V auguste sa pozrite na jahody: Rady s ktorými budete žať extra úrodu každý jeden rok!

Leto je obdobie, kedy sú jahody vo svojej aktívnej fáze. Počas tohoto obdobia je potrebné kvitnúce a plodiace jahody zavlažovať a záhony udržiavať čisté. Aby ste udržali v jahodovisku vlhkosť, je dobré nastlať plochu medzi radmi trávou, slamou alebo textíliou, ktorá prepúšťa vlahu. Fólie sú menej vhodné. Časom sa trhajú a nepresiakajú.

Počas jesene ešte stále niektoré plody kvitnú a produkujú plody – aj keď v menšej miere, preto pokračujeme v starostlivosti – čistenie a závlaha.  Koniec leta je tiež najlepší čas na to, aby ste si poistili budúcu úrodu. Vysádzať jahodymôžete kedykoľvek od jari až do jesene. Rozhodujúcim faktorom je to, kedy chcete žať plody. Od sadeníc vysadených na jar síce nemôžete v tomto roku čakať veľkú úrodu, ale tie vysadené na jeseň prinášajú plody počas celej sezóny. Vysádzanie koncom leta teda odporúčajú aj skúsení záhradkári – jahody počas zimy zosilnejú a na jar sú pripravené priniesť vám sladušké plody.

Jeseň je tiež časom, kedy sa pre raz rodiace jahody sa skončilo obdobie plodov a rastlina vytvára dcérske poplazy, ktoré sú vhodné na ďalšie rozmnožovanie. Vhodné sú však len prvé dve mladé rastliny na poplaze. Ostatné sú slabé. Poplazy sa nechajú zakoreniť a v auguste ich vysádzame na nové stanovište. V jeseni sa vysádzajú jahody veľmi dobre. Najneskôr však do konca augusta.

August a teplý september je ten správny čas na výsadbu jahôd. Mnohí ľudia ich sadia až na jar, avšak v taktom prípade musíte vedieť, že v tom istom roku jahody žať určite nebudete, potrebujú totiž takmer rok pokoja, aby nabrali silu. Nezabúdajú, že jahody môžu byť na jednom mieste maximálne 3 roky!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako sadiť?

Jahody sadíme vo vzdialenosti 30-60 cm od seba a jednotlivé riadky by mali mať vzdialenosť asi 80 cm od seba.

Pred sadením vezmeme zo záhonu zvyšky z úrody a samozrejme aj burinu. Dôležité je záhon zavlažiť a prihnojiť kvalitným kompostom. Sadenice vkladáme do pôdy aj s koreňový balom. Po dvoch týždňov od výsadby jahody prihnojíme. Výborné je aj domáce hnojivo na jahody, ktoré nájdete TU.

Sadenice v septembri naberú silu, zakorenia, ale tesne pred príchodom prvých mrazov netkanou textíliou alebo aspoň lístím.

zdroj: belochka

Dobrá rada záhradkára pre bohatú úrodu

Nie je jedno, kde v záhrade sadenice uložíte. Po zbere úrody sú totiž miesta, kde sa jahodám nebude dariť a naopak také, kde sa im bude dariť výborne. Predošlé plodiny tam totiž zanechali dostatok živín a látok, ktoré jahody pre správny rast potrebujú. Jahodám sa nebude dariť tam, de predtým rástli zemiaky, uhorky, papriky, kapusta a napríklad aj baklažán. Tieto plodiny nielen z pôdy odčerpávajú cenné živiny, ktoré jahody potrebujú, ale ak boli nakazené vírusovým ochorením, choroby týchto druhov spoľahlivo zničia aj jahody.

Vysaďte ich tam, kde predtým bola koreňová zelenina – ideálne repa, mrkva, reďkovky, fenikel, zeler, cesnak, ale napríklad aj šalát. Tie zanechajú v pôde látky, vďaka ktorým budú plody väčšie a jahody silnejšie.

zdroj: belochka

Dajte k nim nechtík

Nechtík vydrží až do príchodu mrazov a jahody bude chrániť teraz aj v čase kvitnutia a plodenia. Navyše, vyháňa z pôdy háďatká a preto pomôže aj cibuli.

Ďalšie informácie pre jesennú výsadbu:

Mala by prebehnúť od polovice augusta do polovice septembra. Pokiaľ je mesiac teplý, môžete výsadbu predĺžiť do konca mesiaca.

Zvoľte slnečné stanovisko.

Jahodám sa nebude dariť na premokrenej pôde.