Starká mi poradila, aby som mala doma vždy jeden balíček navyše: Mám už po 50-tke a za túto radu jej ďakujem dodnes!

Túto radu mi dala kedysi starká a neskôr som to videla aj u mami. Vždy mať doma aspoň 1 balíček kyseliny citrónovej navyše. Ja ho pri upratovaní využívam každý týždeň. Ak viete, ako ju použiť, nebudete si už upratovanie bez nej vedieť predstaviť. Rozžiari vám okná, predĺži životnosť práčky a je to najlepší kameňožrút pre celú vašu domácnosť. Toto všetko dokáže!

Stará rada, ako rozžiariť okná od mojej starkej!

Vďaka tomuto  triku boli jej okná vždy najkrajšie z celej ulice, leskli sa a vydržali čisté dlhú domu. Popravde, nikdy som u nej nevidela žiadnu chémiu a leštidlá, ktoré dnes nájdete v každom obchode. Príprava je úplne jednoduchá a počas rokov som si túto metódu tak obľúbila, že nič už ani nepoužívam.

Potrebujeme:

2 vrecká čierneho čaju

1 citrón

5 litrov vody (starká použila prevarenú, vlažnú vodu)

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Do šálky si uvarte čaj z dvoch vreciek ako zvyčajne. Nechajte 15 minút vylúhovať a prelejte do vandlíka s vlažnou vodou a pridajte aj kyselinu citrónovú (asi 1 lyžičku) . Čistite okná ako obvykle, ale nepoužívajte handričku s jemnými chĺpkami. Na leštenie sú najlepšie obyčajné noviny. Všetko je krásne čisté a lesklé, ja takto umývam už roky.

Ako to funguje?

Kyselina citrónová rozpúšťa vodný kameň a zaschnuté kvapky vody, tanín odmasťuje, rozpúšťa nečistoty a dodáva lesk, navyše, na sklenenom povrchu vytvára ochranný film. Okná tak vydržia čisté a krásne lesklé dlhšie. Dúfam, že tento tip vám uľahčí každodenný život a upratovanie!

Kyselina citrónová je v domácnosti neoceniteľná!

Na väčšinu problémov s vodným kameňom, ktoré sa vyskytujú v domácnosti je najlepšie riešenie práve kyselina citrónová. využijete ju v každej miestnosti vo vašom byte!

Pravidelným používaním kyseliny citrónovej je možné odstrániť všetky problémy s vodným kameňom v celej domácnosti a predĺžiť životnosť práčky, umývačky riadu a ďalších spotrebičov!.

Umývačka riadu

Máte doma umývačku riadu? Tieto veci do nej nikdy nevkladajte!

Najskôr je potrebné vyčistiť dvierka a silne znečistené vnútorné časti spotrebiča. K tomu je potrebné rozpustiť 2 polievkové lyžice (40g) kyseliny citrónovej v prášku v ½ šálke horúcej vody. Pracujeme jemnou kefou, alebo drsnou stranou hubky na riad. Prázdnu umývačku (bez riadu) nastavte na „silný čistiaci program“ bez namáčania s teplotou aspoň 60°C. Vyberte filter a nasypte 5-7 polievkových lyžíc (100-140g, pri silnom znečistení aj celú krabicu) kyseliny citrónovej v prášku do prístroja. Zapnite umývací cyklus. Dôležité! Ak na vašej umývačke nemáte možnosť vypnúť cyklus namáčania, tak kyselinu citrónovú pridajte až po 15-tich minutách po spustení programu. To preto, aby bola kyselina citrónová účinná počas hlavného pracieho cyklu.

Práčka

Na odstránenie vodného kameňa pracujeme výlučne s prázdnou práčku. Rozrieďte 5-7 polievkových lyžíc (100-140g) kyseliny citrónovej v 500 ml vody a vylejte kvapalinu do bubna. Spustite program bez predpierania na 95°C.

Kávovary, stroje na kávu, čaj, espresso

Dokonale ich odvápnite, ak zriedite 1-2 polievkové lyžice (20-40g) kyseliny citrónovej v prášku v 1 litri vody a kvapalinu nalejte do nádržky na vodu. Zapnite prístroj a nechajte aby celý obsah kvapaliny pretiekol prístrojom. Následne prepláchnite prístroj dvakrát čistou vodou. Bez ohľadu na vyššie spomínané, berte vždy na vedomie aj pokyny výrobcu!

Čistenie kanvíc, šálok a pohárov na zubnú hygienu

Na čistenie škvŕn od vodného kameňa a usadenín nasypte ½ -1 (10-20g) polievkovej lyžice kyseliny citrónovej v prášku do kávovej alebo čajovej kanvice a nalejte horúcu vodu. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne dôkladne prepláchnite/umyte. Pri čistení šálok, pohárov postupujte obdobne.

Čistenie pripálených hrncov, panvíc, rajníc z ušľachtilej ocele

Rozrieďte ½-1 polievkovú lyžicu (10-20g) kyseliny citrónovej v prášku v šálke vody. Kvapalinu nalejte do nádoby určenej na čistenie a zohrievajte, nechajte vrieť 1-2 minúty. Opláchnite/umyte nádobu.

Ďalšie tipy do vašej domácnosti:

Odstránenie fľakov od vodného kameňa, cementu a sadry: naneste na povrch kvapalinu pozostávajúci z 3-5 polievkových lyžíc (60-100g) kyseliny citrónovej v prášku zriedenej v 1 l vody. Pretrite ňou škvrny a dôsledne opláchnite povrch.

Zažraté žlté škvrny na umývadle: budete potrebovať jeden balíček kyseliny citrónovej a 1 šálku vody. Pomocou hubky naneste zmes na povrch vane alebo umývadla, nechajte pôsobiť 20 minút a následne umyte teplou vodou.

Čistenie povrchov z ušľachtilej ocele, plastu, keramiky a chrómu: rozrieďte 2-4 polievkové lyžice (40-80g) kyseliny citrónovej v prášku v 1 l vody. Pretrite/umyte ňou povrch a následne ho rýchlo opláchnite.

Ocot už nepoužívam: Domáci kameňožrút za pár centov – stačí dať do misy a na drhnutie môžete zabudnúť!

Čistenie WC a bidetov: používajte kyselinu citrónovú v prášku preventívne aby sa nevytvoril vodný kameň vo WC, bidete. Nasypte 1-3 polievkové lyžice (20-60g) kyseliny citrónovej v prášku (alebo silný roztok kyseliny citrónovej) do WC misy. Nechajte pôsobiť dlhší čas (aj počas noci). Vyčistite WC kefou a spláchnite.

Čistenie sprchových hlavíc, skla a armatúr: rozrieďte 1-3 polievkové lyžice (20-60g) kyseliny citrónovej v prášku v 250 ml vody. Očistite s kvapalinou usadeniny vodného kameňa, alebo ponorte vec určenú na čistenie do kvapaliny. Nechajte dlhšie pôsobiť. Dobre opláchnite, umyte danú vec.

Čistenie priesadových debničiek, kvetinových črepníkov, podkvetináčov a terakotových postavičiek: škvrny/pásy vodného kameňa a rias je možné čistiť roztokom ½-1 polievkovej lyžice kyseliny citrónovej v prášku zriedenej v 250 ml vody. Roztok naneste hubkou na povrch a nechajte pôsobiť, následne opláchnite.

Čistenie akvárií, izbových fontán: na odstránenie nánosov vodného kameňa a rias, vyprázdnite akvárium, izbovú fontánu. Rozrieďte 1-3 polievkové lyžice (20-60g) kyseliny citrónovej v prášku v 250 ml vody. Roztok naneste hubkou na povrch a nechajte pôsobiť, následne dôkladne opláchnite.

Čistenie varných kanvíc a prístrojov na zohrievanie vody: na odstránenie vodného kameňa z varných kanvíc, kotlov, varičov vajec, ponorných varičov je potrebné pripraviť roztok 1-2 polievkových lyžíc (20-40g) kyseliny citrónovej v prášku zriedenej v 1l vody. (vo prípade väčších zariadení použijeme pomerové riedenie). Naplňte roztokom prístroj do výšky vodného kameňa a zapnite ho. Nechajte pôsobiť roztok krátky čas, následne vylejte a premyte/umyte zariadenie. Ponorné variče umiestnite do roztoku, zapnite, nechajte krátky čas pôsobiť a umyte, prepláchnite.

Bonus – domáci kameňožrút, ktorý vyčistí WC misu bez drhnutia

Účinkujú perfektne a jednoducho si ich môžete zhotoviť aj u vás doma. Ničia baktérie, nečistoty a vodný kameň, navyše kúpeľňu naplnia krásnou vôňou, ktorú máte radi. Okrem toho sú tieto šikovné tablety aj šetrné k životnému prostrediu. Toaleta bude vďaka nim nielen bez nečistôt, ale aj hygienicky čistá. Skutočne sa oplatí, mať ich vždy poruke.

Potrebujeme:

130 g jedlej sódy

30 g kyseliny citrónovej

Niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

1 lyžicu saponátu na riad

Formu na ľad

Postup:

Jedlú sódu zmiešame s kyselinou citrónovou.
185

Pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a saponát. Celú hmotu dôkladne premiešame.

254

Hmotu navrstvíme do silikónovej formy, zatlačíme prstami a necháme minimálne 4 hodiny uschnúť.

345

Keď sú tablety suché, jednoducho ich z formy vyklopíme a môžeme používať. Potom už len stačí vhodiť do záchodovej misy a nechať ich robiť robiť si svoju prácu!

Pri použití odporúčame nosiť ochranné gumené rukavice.

DÔLEŽITÉ:

Nepoužívajte kyselinu citrónovú v prášku na smaltované a mramorové povrchy, ako aj na podlahách citlivých na kyseliny! Prosíme, aby ste v každom prípade vzali na vedomie pokyny výrobcu!

Po použití, uzavrieť balenie. Skladujte na suchom, chladnom mieste. Pri skladovaní na suchom, chladnom mieste má dobu spotreby neobmedzenú.

Čistú kyselinu citrónovú nie je možné naraz kombinovať s prípravkami obsahujúcimi chlór.

Použitie: (Ak máte citlivú pokožku pri práci používajte ochranné rukavice. )