Chodia deti z vonku doštípané od komárov a obávate sa aj kliešťov? Mamička našla skvelý spôsob, ako deti ochrániť aj vtedy, keď si zabudnú dať repelent!

Janka má tri deti, všetky chodia na základnú školu a našťastie, namiesto sedenia pri počítači milujú behanie po vonku. Bývame na dedine a sme doslova obklopený lúkami a lesíkmi, kde deti trávia počas pekných dní veľa času. Sme však aj v oblasti zamorenej kliešťami a vďaka jazerám máme postarané aj o poriadnu nádielku komárov. Deti samozrejme majú v chodbe repelent, ale takmer vždy ho zabudnú a preto večer riešime natieranie štípancov a veľakrát aj vyberanie kliešťov. Na nete som našla návod od mamičky, ktorá má podobný problém – jednoduchý náramok, ktorý si viete vyrobiť aj sami, ktorý nastrieka prírodným odpudzovačom komárom a kliešťov. Ak máte navyše radi ručné práce, určite to pre vás bude aj kreatívna zábava. Upliesť ho ho skutočne jednoduché.

Vyskúšala som to a zatiaľ musím povedať, že zatiaľ som spokojná – hmyz sa drží ďalej a nemusím sa báť že deti zabudnú na repelent. Tiež oceňujem, že ide o celkom prírodné riešenie! Nečakajte však, že deti už nikdy komár nepoštípe – štípance sa samozrejme sme-tam objavia, ale nie v takých množstvách.

Potrebujeme:

Na náramok:

2 ks. paracordu (padákovej šnúry) – môžeme použiť rôzne farby – dostať ju v galantériách

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Sponu na uzatváranie náramku – prípadne môžete zvoliť inú formu zatvárania napríklad na uzlík (viď. video 2)

Na repelent:

Vilínovú vodu (Kvetová voda) – 200 ml

Esenciálny olej citronella – 15 kvapiek

Esenciálny olej citónová tráva (lemongrass)-15 kvapiek

Esenciálny olej levanduľa – 5 kvapiek

Esenciálny olej mäta – 5 kvapiek

Postup:

Najskôr si vyrobíme náramok. Spôsobov, ako na to, je viacero. V zásade si môžete zvoliť ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Ja som postupovala podľa tohoto, ale na nete ich nájdete veľa, prípadne vymyslite si svoj vlastný. :-)

Ja som vyrobila jeden ružový, jeden žltý – pre dievčatá a pre chlapca vo vojenskej zelenej. Deťom sa náramky páčia a nosia ich bez upozornenia.

Výroba samotného repelentu je veľmi jednoduchá. Všetky prísady prelejeme do fľaše s rozprašovačom, pretrepeme a nastriekame na náramok tak, aby bol dostatočne nasiaknutý tekutinou. Necháme uschnúť a môžeme bez obáv vykročiť do krásneho počasia. Repelent je účinný približne 5 hodín, ale jeho účinnosť závisí aj od fyzickej aktivity (ak sa pri aktivite výrazne spotíme, repelent nevydrží 5 hodín, ale kratšie).  Ja to robím tak, že keď deti prídu na obed domov, nastriekam im na náramok repelent a potom ešte podvečer, kedy je komárov najviac. Navyše, už to robia aj deti samé od seba, náramok majú stále na ruke a preto si spomenú skôr, ako keď im repelent nič nepripomína. Repelent môžete nastriekať aj na pokožku či oblečenie.

DSC_0226

DSC_0236