Bratislavčan odkazuje mestu: Keď sa nedokážete postarať o čistotu ulíc, urobím to sám. Toto už dokázal!

Bratislavčanovi sa vzhľad ulice nepáčil, a tak sa rozhodol vziať situáciu do vlastných rúk.

Bratislavčan Matúš žije na Riazanskej ulici v Novom meste. Táto ulica bola ešte pred nedávnom plná odpadkov, polepená od plagátov, znečistená grafitmi a samozrejme preplnená vozidlami, ktoré nerešpektovali zásady parkovania na chodníku.

Namiesto prehliadania tohto stavu sa muž rozhodol konať. Jeho prvou voľbou bolo informovať o stave mesto, pretože si myslel, že práve to je cesta, ako stav tejto a iných ulíc v meste zlepšiť. Kedže sa zlepšenia nedočkal, namiesto apatie a frflania sa muž rozhodol konať na vlastnú päsť.

Kde začať?

Hoci Matúš najskôr nevedel, kde má vlastne začať, rozhodol sa, že najskôr vyzbiera z ulice odpadky, ktoré sa povaľovali všade naokolo. Začal pred panelákom v ktorom žil a postupne pokračoval ďalej po ulici. Nasledovalo čistenie verejných plôch od plagátov, grafitov a nálepiek.

Ťažkým orieškom bol aj starý novinový stánok, ktorý už dlhé mesiace chátral a stal sa vďačným objektom vandalov z okolia. Po dlhých 6 mesiacoch vytrvalej snahy sa Matúšovi podarilo dosiahnuť, aby bola búda odvezená. Na jej mieste dnes stoja lavičky, ktoré Matúš vyrobil s pomocou priateľov.

Matúš Čupka spolu so svojími kamarátmi a ďalšími dobrovoľníkmi vytvoril Zelenú hliadku. Tá sa vytrvalo a usilovne venuje tomu, aby žili ľudia v hlavnom meste v krajšom, čistejšom a prívetivejšom prostredí. K ich pravidelným činnostiam patrí zbieranie odpadkov, oprava výtlkov, revitalizácia zelene, odstraňovanie plagátov, čistenie grafitov a starajú sa aj o to, aby chodníky na uliciach slúžili opäť chodcom a nielen automobilom zaberajúcim väčšinu miesta.

Ľudia sa pridali

Prácu Zelenej hliadky si však postupne všimli aj ostatní obyvatelia, ktorí k svojmu okoliu začali taktiež pristupovať inak. Namaľovali pokreslené balkóny a fasády domov, vysadili kvety v záhradkách, či prestali hádzať odpadky na zem. „Ukazuje sa tak, že drobné zmeny inšpirovali aj ostatných, a tak to nie je boj jedného človeka proti veterným mlynom,“dodal odhodlaný Bratislavčan.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Keď sa dnes pozriete na všetky fotografie pred úpravami a po nich, takmer sa vám nechce veriť, že ide o to isté sídlisko a ulicu. Najfascinujúcejšie na tom ale je, že tieto zmeny v priebehu rokov nestáli Matúša viac ako 284 eur.

Matúš je dôkazom, že aj vytrvalá snaha jedného človeka môže stáť na začiatku veľkej zmeny. Veríme, že jeho práca bude naďalej inšpirovať nielen obyvateľov Riazanskej ulice v Bratislave, ale že si z nej vezmeme príklad aj my ostatní.

Toto je výsledok práce Matúša a Zelenej hliadky:

Nevyužitý novinový stánok nahradili lavičky.

Nelegálne parkovacie miesto a Nelegálne parkovacie miesto a „srkatku“ pre autá nahradili kvetináče

Značky označujú miesta, kde sa kedysi nachádzali krtince.

zdroj: facebook Matúš Čupka