Keby ste sa opýtali babičky, čím nakŕmiť rajčiny, poradila by vám túto zázračnú výživu: Nič nestojí a rodia po nej 3x viac!

Väčšina záhradkárov sa venuje pestovaniu vlastných plodov najmä preto, aby mali zdravú úrodu bez chemického postreku, ži zbytočných chemických hnojív.

Dnes si preto predstavíme najúčinnejšie prírodné hnojivá pre paradajky, ktoré im prospievajú a vám neuškodia. Jedna rastlina môže vďaka tejto výžive rodiť aj 10x viac!

Hydinový trus

Hydinový hnoj pôsobí na paradajky lepšie, ako minerálne hnojivo: obsahuje veľa dusíka a fosforu.

Je veľmi efektívne používať čerstvý hydinový hnoj rozriedený vodou. Naplňte 1/3 vedra (10 l) hydinovým hnojom a potom nalejte vodu až po okraj. Nechajte zmes na čerstvom vzduchu 7 – 10 dní, potom rozrieďte 500 ml zmesi v 10 l vody. Nalejte túto tekutinu na paradajky v množstve 5 – 6 litrov na 1 m2.

Hnoj

Je vhodné striedať roztok hnoja s inými prostriedkami. Toto hnojivo sa pripravuje takisto veľmi jednoducho: 1/2 vedra hnoja sa naplní vodou, prikryje sa vekom a nechá sa 1 týždeň stáť na teplom mieste. Potom sa roztok dobre premieša a zriedi s vodou v pomere 1:10. Pod každý paradajkový krík použite 0,5 – 1 l hnojiva.

...

Žihľava

Hnojivo sa vyrába predovšetkým z mladých listov: obsahujú veľa dusíka, draslíka a železa. 

Naplňte 2/3 nádoby žihľavou (jej veľkosť závisí od množstva potrebného hnojiva pre vašu záhradu), potom nalejte vodu, ale nie až k okrajom, zakryte vekom a nechajte stáž na teplom mieste asi 7 – 10 dní. Na začiatku fermentačného procesu sa 1 l roztoku nariedi v 10 l vody a získaným hnojivom sa paradajky zalejú pri koreňoch, pričom každú rastlinu zalejte asi 1 – 2 litrami. Toto hnojivo však nepoužívajte príliš často – stačí asi 1 – 2 x za mesiac.

Zdroj: retete-usoare.info