Bez námahy: Jednoduchý tip, ako vyčistiť mriežku z rúry!

Mriežka v rúre dostáva opakovaným používaním poriadne zabrať. Kde-tu niečo prihorí, vytečie alebo jednoducho postupne „zájde“ a na jej vyčistenie si musíte okrem dobrého čistiaceho prostriedku pribaliť aj pevné nervy.

Mriežka v rúre dostáva opakovaným používaním poriadne zabrať. Kde-tu niečo prihorí, vytečie alebo jednoducho postupne „zájde“ a na jej vyčistenie si musíte okrem dobrého čistiaceho prostriedku pribaliť aj pevné nervy.

Aby ste sa mohli venovať omnoho príjemnejším veciam, máme pre vás skvelý tip, ako vyčistiť mastnotu a pripálené zvyšky z mriežky bez námahy a drahých prostriedkov z obchodu. Všetko, čo potrebujete je obyčajný prach na pranie (príp. prostriedok na riad), voda a starší uterák.

d1d3852326b7100b4745b9529fdbb7b1

Potrebujeme:

0,5 šálky prachu na pranie (alebo prostriedku na riad)

Starší uterák

Vodu

...

Prázdny pohár na zaváranie

Postup:

Na dno vane rozprestrite uterák a naň položte mriežku (aby sa povrch vane nepoškriabal). Do vane napustite horúcu vodu tak, aby bola mriežka pod hladinou.

cb9cc24e-72c8-4dbf-9c86-c5b20b4cd215

Pripravte si pohár na zaváranie, do ktorého nasypete prach na pranie a zalejete horúcou vodou. Pohár zatvorte a pritrepte. Vylejte do vane a prisypte ešte trochu prostriedku.

Nechajte pôsobiť niekoľko hodín – ideálne cez noc. Nečistoty a pripálené zvyšky zmäknú a budú sa ľahko oddeľovať od povrchu mriežky. Potom stačí jednoducho vyčistiť hubkou a mriežka bude opäť ako nová.

Pomôžu aj kapsule

Namiesto prášku na pranie môžete na túto prácu využiť aj kapsule do umývačky riadu. Vložte mriežku na uterák a medzi mriežky vložte jednu alebo dve kapsule do umývačky. Nalejte na mriežku horúcu vodu tak, aby bola celá ponorená. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne celú noc. Potom mriežku jednoducho umyjeme hubkou na riad. Okrem vane môžete samozrejme využiť aj vaničku v sprchovom kúte.

Vo vreci

Ak vás príliš neláka predstava čistenia mriežky vo vani, kvôli mastnote a špine, ktorá je na rošte prilepená.  Môžete zvoliť alternatívne riešenia. Budete naň potrebovať väčšie plastové vrece, 1 šálku tekutého mydla, 1 šálku octu a vodu.

maxresdefault

Do pevnejšieho vreca vložte rošt, pridajte tekuté mydlo, ocot a toľko teplej vody, aby ste vrecko naplnili. Vrece uzatvorte, aby sa tekutina nedostala von a vložte ho do vandlíka alebo vane(je dobré mať okolo vrecka teplú vodu, aby voda vo vnútri nevychladla). Nechajte pôsobiť 1-2 hodiny a potom rošt umyte drsnejšou časťou kuchynskej hubky.