Kto vie toto, ten banánovú šupku už len-tak nevyhodí: Tento účinok ocení doma každý – kiežby sme to vedeli skôr!

Šupky z banánov sú vynikajúci pomocníci pri upratovaní, v záhrade, podčiarknu vašu prirodzenú krásu a skvele ich môžete využiť aj v iných oblastiach. Prečítajte si, na čo všetko ich môžete využiť a budte si istí, že po prečítaní tohto článku už nikdy len tak nevyhodíte banánovú šupku do koša.

Vynikajúce hnojivo pre izbové rastliny

2

Banánovú šupku stačí nechať cez noc vylúhovať vo vode a potom si z tejto vody pripravíme zálievku na rastliny zriedenú s vodou v pomere 1:5. Táto zálievka dodá rastlinkám cenný draslík, ktorý je potrebný pre správny rast a obranyschopnosť proti chorobám.

Zbaví vás bradavíc

Vyskúšali ste už všetky prostredky proti nepríjemným bradaviciam a stále nič nezaberá? Dajte šancu banánovej šupke! Každý večer pred spaním prekryte bradavicu kúskom šupky, prelepte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc. Toto opakujte celý týždeň a váš problém bude minulosťou.

Odstráni vošky

Vošky nenávidia vôňu rozkladajúcich sa banánov. Ak sa ich teda chcete zbaviť, skúste do pôdy k napadnutým rastlinám zakopať banánovej šupky. Tie sú navyše bohaté na vápnik, horčík a ďalšie stopové prvky, ktoré prospievajú výžive rastlín.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zázrak pre orchideu!

Banánový čaj

Banánová kôra pre orchidey

  1. Nechajte vysušiť banánovú kôru na slnku alebo na radiátore a potom rozomeľte na prášok.
  2. Zalejte 1 čajovú lyžičku 200 ml vriacej vody. Nechajte kvapalinu vychladnúť a zalejte.

Banánový peelingový prášok

Banánová kôra pre orchidey

  1. Šupku pokrájame a dáme do rúry na plech pokrytý papierom na pečenie.
  2. Keď je kôra vysušená, nechajte vychladnúť  a z času na čas pridajte prášok do črepníka. Môžeme použiť aj priamo na korene – jemne votrite do koreňov.

Banánová zálievka

Banánová kôra pre orchidey

Vyberte šupku z 2 banánov a zalejte 2 litrami vody. Nechajte lúhovať 2 dni. Výslednú kvapalinu zrieďte s vodou v pomere 1: 1.

Čistí striebro

3

Banánovú šupku rozmixujte v mixéry s malým množstvom vody tak, aby ste získali konzistenciu pasty. Túto pastu naneste na vatový tampón a jednoducho vyleštite striebro. Bude opäť ako nové.

Urýchľuje hojenie, pomôže s popáleninami

Banánová šupka obsahuje prírodné oleje a enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky bolestivého spálenia od slnka, podráždenia pokožky či uštipnutia hmyzom. Tiež urýchľuje hojenie rán, škrabancov a iných poškodení kože. Banánová šupka sa tiež odporúča ako prírodná liečba bradavíc. Šupku si prikladajte ne tieto miesta mäkkou časťou.

4

Banánová šupka je užitočná aj pri zmiernení príznakov kožného ochorenia psoriázy. Všetko, čo musíte urobiť, je potierať si postihnuté miesta kúskom banánovej šupky. Čoskoro budete cítiť, že bolesť ustupuje a statí sa aj nepríjemné škriabanie či pálenie pokožky. Rovnakým spôsobom sa môžete vysporiadať s akné. Zložky obsiahnuté v banánovej šupke pokožku prirodzene hydratujú a vyživujú, vďaka čomu sa pokožka rýchlo zotaví.

Biele zuby

8

Banánová šupka je aj celkom šetrným prírodným pomocníkom pokiaľ ide o získanie belšieho úsmevu. Obsahuje totiž množstvo minerálov, akými sú draslík, vápnik, horčík, mangán a fosfor, ktoré prirodzenie bielia zubnú sklovinu. Pretierajte si jemne povrch zubov minimálne 2 minúty. Výsledok sa prejaví po niekoľkých dňoch praktizovania tejto procedúry.

Lepšia ako leštidlo

Banánová šupka obsahuje okrem prírodných olejov aj vosk. Môžete ju použiť namiesto krému na kožené topánky. Potrite povrch topánok šupkou a potom pretrite obyčajnou handričkou. Budete príjemne prekvapení výsledkom.

Spaľovač tukov

Už dlho je známe, že banány sú veľmi bohaté na draslík. Ale vedeli ste, že banánová šupka obsahuje tiež veľké množstvo draslíka? Sú preto skvelým nástrojom na chudnutie, pretože draslík urýchľuje metabolizmus a tak dokáže telo spáliť viac tukových zásob. Z kôry zoškrabte lyžicou mäkkú časť, zmiešajte ju so škoricou, zeleným jablkom a ľadom. Všetko spolu rozmixujte a máte skvelý prírodný spaľovač tukov, ktorý vás okrem draslíka nabije aj serotonínom a dopamínom.

Podporujú imunitu

Banánová šupka obsahuje látky, ktoré zvyšujú obranyschopnosť tela. Stačí podobne ako v predchádzajúcom prípade zoškrábať mäkkú časť zo šupky a rozmixovať spolu s medom na jemné pyré. Doplňte ho kúskami čokolády, orechmi a máte skvelý dezert plný zdravia.

Najlepšie kuracie mäso, aké ste kedy jedli

10

Pri príprave mäsa je banánová šupka skvelým pomocníkom. Kuracie mäso bude vďaka nej krásne šťavnaté a plné chuti. Jednoducho položte šupku na povrch mäsa a vložte do rúry. Šupka ochráni mäso pred vysušením a navyše bude po upečení úžasne chutné.