Akonáhle sme do pivnice uložili úrodu, objavili sa myši: Stačila jedna rada nášho deda a viac sme ich u nás nevideli!

K dispozícii je množstvo komerčných produktov, ktoré odoženú myši a potkany od vášho domu. Mnohé z týchto produktov však obsahujú toxické chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé aj pre vašu rodinu či domácich miláčikov.

Chcem sa podeliť o minuloročnú skúsenosť, ktorú určite mnohí využijete aj tento rok. Minulý rok, keď sme uskladnili úrodu v pivnici a komore, všimli sme si, že sa dole začínajú stále častejšie objavovať stopy po myšiach. Bohužiaľ, neboli to len myši, ale aj potkany, ktoré sa ubytovali v susedovom dreve, ktoré skladuje vonku. Nemám psa ani mačku, ktoré by hlodavce odplašili a preto som dal na radu môjho deda. Ak nechcete používať jed z obchodu, toto určite využijete, je to lacné a zabralo to strašne rýchlo.

Potrebujeme:

Vedro

Sadru

Vanilkový cukor

Šrot

Pár najlacnejších vanilkových pudingov (dedo poradil, že táto vôňa ich priťahuje)

...

Postup:

Vo vedre zmiešame všetky tieto prísady a túto suchú zmes dáme na miesto, kam sa nedostanú sliepku – ak ich chováte (my áno a preto sme museli dávať pozor). Neverili sme vlastným očiam, ale potkany túto zmes za pár dní celú rozobrali. Funguje to tak, že potkany sa zmesi nažerú a keď potom sa musia ísť napiť. Vtedy sadra začne v žalúdku tvrdnúť a potkany pokapú. Odvety sme ich nevideli, musím si zaklopať, ale dedovia metóda nám skutočne pomohla ako nič iné!

Rasťo L.

Myši a hlodavce sa dajú odplašiť aj inak, vybrali sme pre vás najefektívnejšie metódy!

Ak spozorujete výskyt výkalov alebo spozorujete väčšie dierky na obaloch potravín, myši alebo potkany sa pravdepodobne dostali do vášho domova. Hoci myši a potkany nás zvyčajne neobťažujú, môžu prenášať choroby. Dokážu tiež prehrýzť drevo či nábytok, aby si vybudovali vlastné nory. K dispozícii je množstvo komerčných produktov, ktoré odoženú myši a potkany od vášho domu. Mnohé z týchto produktov však obsahujú toxické chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé aj pre vašu rodinu či domácich miláčikov. Prinášame vám preto bezpečný a účinný spôsob, ako udržať tieto hlodavce mimo vášho domova.

Namočte niekoľko vatových guličiek mätovým olejom.

Umiestnite guličky na miesta, kde sa pohybovali hlodavce.

Po niekoľkých dňoch guličky vymeňte za nové. Rovnakú prácu dokáže vykonať aj čerstvá mäta.

Naplňte vedro zhruba 4 litrami vody. Pridajte 1 polievkovú lyžičku ľubovoľnej štipľavej omáčky štvrť šálky saponátu na umývanie riadu.

Dôkladne zamiešajte ingrediencie a časť zmesi nalejte do rozprašovača.

Nasprejujte zmes na podlahy, dosky a iné oblasti kde ste pozorovali pohyb myší. Zvyšnú zmes uchovávajte v nádobe s vekom.

Naplňte niekoľko malých misiek amoniakom. Ako jednorazové nádoby môžete použiť plastové uzávery z PET fliaš.

Umiestnite nádoby s amoniakom do oblastí, kde ste pozorovali pohyb hlodavcov. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, umiestnite amoniak mimo ich dosahu.

Nádoby s amoniakom ponechajte na mieste niekoľko dní. Myši a potkany amoniak nevypijú, avšak jeho zápach ich odoženie.