Ako zbaviť práčku zápachu, vodného kameňa a nečistôt?

Tiež sa vám v práčke usadil vodný kameň, pleseň v tesnení a dokonca z nej vychádza nepríjemný zápach? Poradíme vám, ako si s týmito nepríjemnosťami môžete poradiť ľahko, účinne a najmä ekologicky, bez drahých čistiacich prostriedkov z reklám. Ušetrite peniaze a dajte vašej práčke skutočne efektívnu starostlivosť.

Potrebujeme:

1kg kryštálovej sódy (natrium carbonat -pracia sóda)

1 l bieleho octu – môže byť aj obyčajný

Postup:

Do bubna práčky nalejeme 3-4 l vody. 1 kg sódy rozpustíme vo vriacej vode a túto zmes pridáme do vody v bubne.

Bubon zatvoríme a práčku nastavíme na maximálnu teplotu 95 stupňov. Dávame však pozor, aby sme nezvolili program predpieranie, ale hlavný dlhý program. V tomto prípade platí, že čím dlhší program, tým lepší výsledok.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

V bubne začne tekutina mierne peniť, čo je znak, že sóda rozpúšťa všetky staré nánosy usadenín, zvyšky  aviváže a pracích prostriedkov.

Keď práčka doperie, vyčistíme filtre.

Teraz prichádza na radu ocot. Do bubna nalejme ocot, opäť nastavíme na 95 stupňov a zvolíme čo najdlhší program bez predpierania. Ocot dokáže účinne bojovať proti plesniam vo vnútri práčky a odstráni ich aj na ťažko dostupných miestach.v

Odporúčanie: Túto metódu používajte 2 x ročne.

Ako odstrániť nepríjemný zápach?

Najlepšou prevenciu proti zápachu je pravidelné čistenie a dôkladné vysušenie práčky po každom praní – ideálne je, ak je práčka neustále otvorená a odvetraná.

Prvá pomoc pri zápachu z práčky:

Násypku na dávkovanie naplňte práškovou kyselinou citrónovou s trochou octu a nechajte naprázdno prebehnúť cyklus práčky pri 90 stupňoch aspoň 2 x po sebe. Spojenie kyseliny citrónovej a octu bojuje proti zapáchajúcim nečistotám, vodnému kameňu a usadeninám.

Bez prania

V rámci pravidelného udržiavania vašej práčky, nezabúdajte ani na to, aby ste ju z času na čas poriadne vyčistili. Najskôr vyberte dávkovač pracieho prostriedku a vyčistite vnútro zmesou vody a octu v pomere 1:1.

Touto zmesou vyčistite aj bubon a tesniacu gumu. Ak ste v tesniacej gume objavili pleseň, dôkladne ju vydrhnite pomocou octu. Prípadne, namočte do octu handru a vložte ju do tesnenia,na miesto, kde sa pleseň objavila. Nechajte pôsobiť, potom vyberte a dôkladne vydrhnite.

Great tutorial on how to clean your washing machine. A must read!