Lacný pomocník, každého záhradkára: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať kúsok mydla v záhrade vždy poruke!

Obyčajné mydlo? Ani zďaleka! Zabudnite na tekuté mydlá či drahé antibakteriálne alebo kozmetické produkty. Občas je dobré pripomenúť si, čo o tomto výrobu za pár drobných vedeli už naše babičky. Stačí mať doma len kúsok a máte vyriešené mnohé problémy doma aj v záhrade. Pozrite sa, ako ho môžete využiť:

Na molice neprekonateľné

Skúste obyčajnú mydlovú vodu – pracie, tzv. „jadrové“ mydlo“ namočte od večera do rána do vody a potom tým výluhom postriekajte napadnuté rastliny 2-3 rána za sebou.

Mravce mydlo neznášajú

Mydlová voda spôsobuje mravcom veľké nepríjemnosti. Po požití mydlových čiastočiek mravce hynú na dehydratáciu. Stačí, ak si mydlo nastrúhate a necháte rozpustiť vo vode. Nastriekajte na mravčie cestičky a nechajte pôsobiť.

Vošky nemajú šancu

Ak máte na svojom pozemku nechtík, určite si ho natrhajte – v kombinácii s mydlom je proti voškám je absolútne neprekonateľný. Rastliny zbierame počas kvitnutia a necháme vysušiť v tieni. Na ½ vedra sušeného nechtíka potrebujeme 1 vedro vody a hobliny z 1/4-1/3 nastrúhaného mydla. Necháme odstáť dva dni, scedíme a nastriekame na postihnuté rastliny.

...

Recept proti srnkám, králikom a inej lesnej zveri

Ak už nechcete nachádzať na stromoch a záhradke stopy po srnčích zúbkoch? Pripravte si vajíčka, jarnú cibuľku, cesnak, pálivú papriku, chilli a mydlo na bielizeň.

Ako na to?

Nachystajte si dva zväzky jarnej cibuľky, dve paličky cesnaku, kocku mydla na bielizeň, 4 väčšie vajíčka, hrnček pálivej papriky a hrnček chilli.

Pre urýchlenie procesu môžete v kuchynskom robote nasekať jarnú cibuľku spolu s cesnakom. Nie je to nutné, ale výsledná šťava bude potom ešte účinnejšia. Mydlo nastrúhajte. Potom všetky ingrediencie vložte do kusu látky a pevne zaviažte.

Balíček vložte do väčšieho vedre s horúcou vodou a nechajte týždeň odležať. Potom šťavu prelejte do rozstrekovača a nanášajte na poškodené rastliny a dreviny, každý týždeň a tiež po daždi.

Srnky sa pri hľadaní potravy veľmi spoliehajú na svoj čuch. Silný pach cibuľky, cesnaku a mydla tak bude prvou vrstvou ochrany. Chilli a pálivá paprika ich odradí v prípade, že by sa aj napriek zápach rozhodli do rastliny zahryznúť.

Pleseň na rastlinách?

Doprajte im mydlový kúpeľ. Rastlinu jednoducho vyberte zo zeme a na chvíľu namočte do vody s nastrúhaným mydlom. Potom môžete opäť vysadiť do zeme. Pleseň bude zničená.