Toto mi funguje už roky: Tajomstvo, ako vypestovať z multiplata najkrajšie muškáty na celej ulici – kvitnú mi až do prvých mrazov!

Držte sa tohoto a muškáty budú kvitnúť až do jesenných mrazov!

Návod je rovnaký ako pre pelargónie, tak i surfínie, i fuksie. Tento postup mi poslala švagriná mailom, našla ho na stránke mimibazar a je veľmi, veľmi prospešný. Mám ho starostlivo zapísaný a rada posuniem aj ďalej – stačí dodržať postup a muškáty budú prenádherné!

Asi v polovici marca zvyknem kupovať sadenice v multiplate a aby som ich v zdraví preniesla – kedže vonku môže byť ešte chladni, hneď v obchode ich radšej zabalím do papiera.

Doma treba sadenice očistiť a to tak, že sa oberú suché, olámané časti a odštipnú aj všetky puky, ak nejaké na rastlinkách sú, aby sa zbytočne nevyčerpávala. Hneď doma zaštipujeme vrchol, ide o to vypestovať silnú a rozvetvenú rastlinku a to dosiahnete jedine zaštipovaním.

Toto je obrázok zaštipnutého vrcholu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Rastlinku dáme do tepla a na svetlo – len zalievame.

Po 14 dňoch sa objavia nové výhony – na spodku, ale aj na odštipnutom vrchole. To je znakom, že rastlinka naberá silu a bude úžasne rozvetvená. Dlhšie výhonky opäť zaštipneme a môžete presadiť do kvetináča.

Do črepníkov navrstvíme substrát pre pelargónie a primiešame doň perlit – ten je výborný prevzdušňovač pôdy, zadržiava vlahu a uchováva aj živiny z hnojenia. Ak máte dlhší kvetináč (cca 60 cm) dáme 5 rastliniek.

Nasledujúce 2- 3 týždne necháme rásť na slniečku – na noc dáme do tepla, ak sú noci ešte chladné. Počas tohoto obdobia stále zaštipujeme dlhšie výhonky a aj všetky puky, ktoré sa objavia. Dávame na miesto s polotieňom, za vetrom.

Po asi troch týždňoch nasadíme hnojivo – ja mám overené Kristalon štart. Na okná dávam až koncom apríla a tam už nechávam celú sezónu. Stále zaštipujeme a asi v polovici mája so zaštipovaním prestaneme, nasadíme hnojivo  Kristalon plod a kvet a necháme muškáty vyhnať puky a neskôr aj kvety. Počas celej sezóny hnojím raz za 10 dní (hnojivo používame podľa návodu na obale.