Moje záclony obdivujú všetky gazdiné z ulice a nepoužívam na ne ocot ani sódu bikarbónu: Takto ma to naučila moja mama a funguje mi to už roky!

Keď som pred rokmi vybielila svokrine zažltnuté záclony, bola som v rodine za hviezdu. :-) Ale pravdou je, že tento postup ma naučila moja mama a ja ho používam už roky,

Keď som pred rokmi vybielila svokrine zažltnuté záclony, bola som v rodine za hviezdu. :-) Ale pravdou je, že tento postup ma naučila moja mama a ja ho používam už roky. Záclony u mňa musia byť každom okne, už si dom ani neviem predstaviť bez nich. Kedže ich takto udržiavam pravidelne mám ich krásne biele, ale poradím aj trik, ako vybieliť zašednuté a staré záclony.

Verím, že tento nápad sa vám bude hodiť hlavne na Vianoce, kedže biele záclony ešte dotvoria sviatočnú atmosféru a bú ozdobou vášho príbytku. Ešte chcem povedať, že tento postup používam aj pri praní bielej posteľnej bielizne a bieleho prádla.

Pri pravidelnom praní záclon, stačí, ak pri plákaní nasypete do práčky aj 1 hrsť kuchynskej soli. Soľ má perfektný bieliaci účinok a rozžiari záclony. Mne to funguje najlepšie zo všetkého. Kamarátky mi záclony už roky obdivujú.

Na zašednuté a zažltnuté záclony

Ak záclony potrebujete vybieliť, pretože sú zažltnuté, alebo zašednuté, postupujte takto. Do 10 l vody dajte 3 lyžice soli a 5 balení prášku do pečiva. Nechajte záclony máčať aspoň 30 minút a potom vyperieme ako zvyčajne. Na záclony v lepšom stave stačí, ak ich na noc namočíte do roztoku soli a vody (3 lyžice na 10 l).

Mirka L.

...