Už nikdy nebudete na jar kupovať priesady: Pestovateľka poradila najjednoduchšiu metódu, ako v januári získať nové muškáty!

Muškáty pestujem 20 rokov a za tento čas som sa o nich už čo-to naučila. Kedysi mi skoro nikdy po zime nevydržali a skončili v komposte. Teraz už viem, ako ich udržať krásne celé roky a získavať stále nové a silné priesady zo starších rastlín. Rada sa o svoje skúsenosti podelím.

Muškáty vždy až  do konca januára nechávam v zimnom spánku – to znamená veľmi obmedzená zálievka. Keď sa dni začínajú prirodzene predlžovať, muškáty vstupujú do nového rastového obdobia, čo treba náležite využiť. 

Koncom januára som muškáty poskracovala čo najnižšie, ponechala len zdravé listy. Odrezky som ale nevyhodila, ale vložila do kameninového krytu – kvetináča, na dno som naliala trochu vody a odrezky zakrátko krásne zakorenili. Potom som ich len zasadila do novej zeme a v apríli/ máji mám silné nové muškáty. Robím to takto každý rok a mám skúsenosť, že muškáty sú krásne a kvitnú až do prvých mrazov. Priesady nepotrebujete, jednoducho si ich takto každý rok namnožíte zo starších rastlín.

...

Staré stonky muškátov

Do zdrevnatených častí stoniek radšej nezasahujte. Ak z nich však vyrastajú zdravé silné nové výhonky, môžete aj nevzhľadné zdrevnatené stonky zrezať tesne nad novými.

Nový substrát pre muškáty

Po zrezaní muškáty presaďte, aby nabrali dostatok sily na ďalší rast. Rastliny opatrne vyberte zo starej nádoby, koreňový bal trochu narušte a vysaďte ich do nového, mierne väčšieho črepníka. Použite kvalitný substrát určený na balkónové rastliny.

S vodou opatrne

Po presadení, kým rastlina dobre nezakorení, zalievajte veľmi opatrne. Ak použijete kvalitný substrát, hnojivo nie je niekoľko týždňov potrebné. Ak nemrzne, môžete začať rastliny opatrne otužovať vetraním miestnosti. Von ich vyneste až po posledných májových mrazoch.

Viac výhonkov

Na podporu bohatého vetvenia je treba muškáty zaštipovať. Vrchol mäkkého nového výhonka uchopte palcom a ukazovákom a nechtom ho odštipnite. Podporíte tak pučanie nižšie postaveného púčika, z ktorého vyrastú nové výhonky.