Rada nad zlato, keď máte beznádejne upchatý odtok: Toto mi zaberie vždy a pomáha to aj proti zápachu!

Upchatý odtok v kúpeľni či kuchyni nám dokáže narobiť poriadne starosti. Tento problém však riešiť okamžite a efektívne. Budete prekvapení, aké je to jednoduché. :-)

Upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni nám dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. Tento problém sa však rozhodne neoplatí odkladať na neskôr, pretože miera zanesenia sa bude postupne zvyšovať až do bodu, kedy už bežné postupy nepomôžu.

Nepotrebujete žiadnu chémiu z obchodu

Ak sa práve teraz pasujete s problémom upchatého odtoku a nemáte poruke žiadne chemikálie z obchodu, ukážeme vám, ako tento problém vyriešiť podomácky. V skutočnosti na uvoľnenie odtoku nepotrebujete agresívne chemikálie, postačia vám bežné suroviny, ktoré každý deň používate v kuchyni. Prostriedky z obchodu sú síce účinné, no manipulácia s nimi môže byť nebezpečná a spôsobiť nepríjemné alergie, podráždenie očí, či respiračné ťažkosti. Určite ste tiež počuli o prípadoch, kedy tieto prostriedky poškodili aj samotné potrubie (táto hrozba platí predovšetkým v prípade starších potrubí).

Na účinné a rýchle uvoľnenie odtoku vám postačia 3 bežné suroviny:

Vriaca voda (4 šálky)

Jedlá sóda (2 šálky)

Ocot (1 šálka)

Postup:

Je to skutočne veľmi jednoduché. Najskôr do odtoku nasypeme 1 šálku jedlej sódy a zalejeme ju vriacou vodou.

Necháme pôsobiť niekoľko minút a následne pridáme zvyšnú sódu spolu s octom.

Potom odtok zakryjeme zátkou, aby zmes reagovala najmä vo vnútri a nie na povrchu. Necháme pôsobiť 5-10 minút.

Nakoniec odtok prepláchneme vriacou vodou. Teraz by odtok mal odtekať bez problémov.

V prípade väčšieho zanesnia odtoku bude potrebné postup zopakovať.

Prečo to funguje?

Keď hydrogén uhličitan sodný (jedlá sóda) príde do kontaktu s octom, nastane chemická reakcia, ktorá dokáže uvoľňovať nečistoty, usadeniny a kal vo vnútri potrubia. Keď sa k tejto sile pridá vriaca voda, vytvoríme zmes schopnú rozpúšťať mastnotu, tuky a ďalšie nečistoty, ktoré sú najčastejšou príčinou nepriechodného potrubia.

Tipy od vás

Perfektné proti zápachu a na prečistenie potrubia

Večer nasypem 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc, ráno už len spláchnem silným prúdom vody. Mám pokoj aj na dva týždne – a to sa suseda na rovnakom poschodí sťažuje na zápach aj každý deň. Odporúčam hlavne tým, ktorí žijú na vrchných poschodiach v bytovke.

Pomocou prášku do pečiva som prišla aj na perfektný domáci uvoľňovač upchatého potrubia. Je skvelý a účinkuje rýchlo a spoľahlivo. Mňa ešte nesklamal. Skôr, ako ho nalejem do odtoku, vyberiem čo najviac vlasov a nečistôt čo sú na povrchu.

Potrebujeme:

200 g prášku do pečiva

200 g soli

150 g teplého octu

trochu horúcej vody

Ako na to?

Zmiešajte soľ a prášok do pečiva dohromady. Nasypte výslednú zmes do umývadla a nalejte na ňu teplý ocot.
Nalejte trochu horúcej vody a počkajte niekoľko minút. Octová zmes s práškom a soľou úplne rozpustí všetko, čo potrubie upchalo. Mám odskúšané.

Katka V.

 

 

Dnes najobľúbenejšie