Predpovedajú nám najsuchšie leto za posledné roky: Kto pozná toto, ušetrí za zavlažovanie a úroda mu zaručene nevyschne!

Meteorológovia varujú, že toto leto môže byť jedným z najsuchšou za posledné roky. Výkyvy počasia spôsobujú, že zrážky, na ktoré tak úpenlivo čakáme prichádzajú nárazovo, veľmi nenapraviteľne a svojou silou spôsobujú viac škody, ako osohu. Máme pre vás pár rád od odborníkov, ako prežiť nadchádzajúce mesiace bez umy nad suchom spustošenou úrodou. Ak viete, ako správne zalievať, dosiahnete omnoho lepšie výsledky a náklady na zavlažovanie budú omnoho nižšie.

3 hlavné zásady zalievania počas sucha – radí prof. Ivan Hričovský:

Skoro ráno, nikdy nie popoludní

Pokiaľ je to možné, vždy zalievame skoro ráno, ešte predtým, ako sa pôda zohreje. Ak na to nemáme čas, tak potom až večer, po západe slnka. Poludňajšia zálievka sa veľmi rýchlo vyparí, a navyše stresuje rastliny.

Voda na povrchu nestačí – radšej dvakrát do týždňa, ako každý deň

Pri zalievaní je dôležité, aby sa voda dostala až ku koreňom, ak zalievate každý deň a rastlinkám dáte len trochu vody, ktorá stečie po povrchu, paradoxne im nepomáhate. Radšej dajte väčšiu dávku vody dvakrát týždenne, ako málo každý deň.

Nikdy nie na listy, môžete tak spôsobiť šírenie plesne

Vodu lejeme vždy ku koreňom a nikdy nie na listy, na to obzvlášť pozor pri uhorkách či paradajkách, ale aj ostatnej zelenine. Nezabúdajte, že sucho ničí aj stromy a kedže majú omnoho väčší koreňový systém potrebujú aj viac vody.Vyhnite sa povrchovej zálievke, tá je celkom zbytočná a okrem nafúknutia účtu za vodu nemá žiaden význam.
Ak to chcete robiť správne, položte hadicu ku koreňom – sú predovšetkým po obvode koruny – a nechajte vodu mierne tiecť desať až pätnásť minút. Hadicu niekoľkokrát premiestnite, aby sa voda dostala k celému koreňovému systému. Aby ste mali predstavu, aké veľké sú korene, pozrite sa na korunu a predstavte si jej plochu na zemi. To je približne veľkosť koreňového balu stromu.

Tipy záhradkárov na domáce zavlažovacie systémy, ktoré vám ušetria vodu!

Voda priamo ku koreňom.

...

Jednoduchý zavlažovací systém

Vytvoríte ho z vedra, stojana a záhradnej hadice. Záhradnú hadicu je dobré zakopať do pôdy pozdĺž celého záhonu tak, aby ste nepoškodili korene rastlín. Do hadice navŕtame dierky, ktorá sa budú starať o distribúciu vody vždy ku konkrétnej rastlinke. Vedrá naplnené vodou zavesíme na stojan, vložíme do nich konce hadice a o ostatné sa postará gravitácia.

Kvapkajúci solárny zavlažovací systém

Ako na to?

Potrebujeme jednu veľkú (5 litrovú), jednu menšiu plastovú fľašu (1,5 l) a 1 šálku vody.

Postup:

Z oboch fliaš odrežeme dno. Dno menšej fľaše nám bude slúžiť ako šálka vody. Naplníme ho vodou a vložíme do jamky v zemi.

foto: screenshot youtube

Nádobu zahrabeme zeminou tak, aby siahala asi 2 cm od okraja. Potom zakryjeme vrchnou časťou väčšej fľaše. To ej všetko.

foto: screenshot youtube

Tento zavlažovací systém umiestnime do blízkosti rastliniek, ktoré chceme zavlažiť. Voda bude vplyvom slnečných lúčov kondenzovať, zachytávať sa na stenách nádoby a vo forme kvapiek sa vráti späť do zeme. Vlaha sa dostane ku koreňom rastliniek, ktoré budú mať prirodzenú vlahu vždy, bez toho, aby čo i len kvapka vody vyšla na zmar!

foto: flordeplanta

Rastlinky, ktoré potrebujú častejšie zavlažovanie sa odporúča obklopiť viacerými menšími zavlažovacími systémami.

Vhodné je celý tento systém – zavlažovanie aj rastlinky ohradiť suchým lístím alebo slamou, ktoré spôsobia, že vlhkosť sa bude ešte lepšie koncentrovať vo vnútri systému.

Skvele poslúži aj PVC rúrka

Vlaha zaručená aj pre izbovky

Perfektný nápad pre vaše izbovky: Vďaka tomuto sa im bude skvele dariť po celý rok!

Ukážeme vám, ako si vyrobiť celkom jednoduchý a pritom dômyselný “knôtový” systém zavlažovania, vďaka ktorému môžete pravidelné zalievanie pokojne vypustiť z hlavy. Ideálny je pre rastlinky, ktoré obľubujú vzdušnú a ľahkú pôdu. Ideálna je najmä pre obľúbené fialky, ktoré vďaka tomuto nápadu budú kvitnúť a rásť do krásy celý rok.

Potrebujeme:

Sklenenú fľašu

Kúsok motúzu alebo hrubšej priadze

Vyrezaný kúsok sieťky proti komárom

Postup:

Fľašu rozdelíme (viď video) a vezme časť s hrdlom. Zo sieťky odrežeme štvorcový výrez s malým zárezom uprostred.

Povraz prevlečieme cez zárez a upevníme uzlom.

Potom sieť a povraz vložíme do fľaše tak, ako je to znázornené na obrázku.

Do širšej časti hrdla navrstvíme pôdu s rastlinkami a vložíme do pohára s menším množstvom vody.

Vďaka tomuto jednoduchému zlepšováku môžete na časté zavlažovanie pokojne zabudnúť. Pomocou motúzu ponoreného vo vode, si rastlinka bude brať toľko vlahy, koľko potrebuje. Z času na čas stačí doplniť vodu do pohára.

Ani kvapka na zmar – dažďová voda je zázrak, ktorý máte zadarmo

Ani kvapka nazmar: Dažďová voda je dar z nebies, takto ju využijete doma aj v záhrade!

Dažďová voda nestojí nič – doslova nám padá z neba. Múdri ľudia ju dokážu využiť nielen v záhrade, ale aj inak. Poradíme vám, ako vodu zachytiť, využívať a prečo je taká cenná!

Na zalievanie je nenahraditeľná

Namiesto využívania toho, čo máme úplne zadarmo, niektorí ľudia využívajú na zaleivanie záhrad pitnú vodu a povedzme si pravdu, je to doslova plytvanie. A to zvlášť v obdobiach, kedy je vody dostatok. Dažďová voda má nízky obsah solí, má mierne kyslú reakciu a neobsahuje chlór ani iné chemikálie (samozrejme, pokiaľ nehovoríme o priemyselných zónach). Táto voda má vyvážený pomer živín a kedže je mäkká a odráža teplotu vonkajšieho prostredia, pre rastlinky je absolútne ideálna.

Je dokázané, že dažďovú vodu dokážu omnoho jednoduchšie absorbovať a aj zužitkovať. Dokonca, skúsené gazdinky nedajú dopustiť na zalievanie izbových aj záhradných kvetov. Mnohí pestovatelia odporúčajú odstátu dažďovú vodu predovšetkým na orchidei, podporuje ich častejšie a dlhšie kvitnutie.

Využijete ju aj doma

Dažďová voda síce nie je vhodná na pitie ani do umývačky, dá sa však skvele využiť. Veľmi výhodné je túto vodu používať na pranie. Pri praní s dažďovou vodou nemusíte použiť, zmäkčovače vody, ochranu pred vodným kameňom, a dokonca ani aviváž. Stačí aj menej pracieho prostriedku.

Vysvetlenie nám poskytuje chémia:

Keď sa tvrdá voda dostane do kontaktu s pracím prostriedkom v práčke vznikajú zrazeniny – ktoré vidíme ako malé biele vločky. Táto reakcia obmedzuje čistiacu schopnosť pracieho prostriedku a vy ho preto musíte použiť viac. Zároveň sa tieto drobné častice dostávajú do vnútorných štruktúr práčky a zanášajú ich. Navyše, pri praní v mäkkej dažďovej vode nepotrebujete používať aviváž a bielizeň bude aj tak mäkká a voňavá.

Okrem toho je dažďová voda vynikajúca aj na čistenie a napríklad aj na umývanie auta. Pri jej využití potrebujete menej čistiaceho prostriedku. Navyše, táto voda nezanecháva typický biely povlak na povrchu, neobsahuje totiž soli.

Samozrejme, je dobré oddeliť vodu, ktorú používame v interiéri alebo napríklad na čistenie od tej, ktorou zalievame naše rastlinky.

Ako ju zachytávať?

Najjednoduchšie je zachytávať dažďovú vodu priamo z ríny. Postačí vám na to obyčajný plastový sud a podložie, ktoré ľahko zhotovíte napríklad z betónových tvárnic. Ak chcete dažďovú vodu zachytávať len do záhrady, nemusíte používať špeciálne sieťky alebo filtre. V prípade využívania v domácnosti zvoľte jeme sitá alebo iné jednoduché filtračné riešene, ktoré zachytí nečistoty. Voda použitá  mimo záhrady by mala byť zužitkovaná čo najskôr.

Vynikajúci tipom sú kaskádovité zberné nádoby, ktoré zachytia vodu aj pri nadmernom úhrne zrážok.

Do sudov je samozrejme nutné namontovať aj vypúšťací ventil, aby ste vodu mohli ľahko a najmä kedykoľvek využívať. Ventil pohodlne napojíte napríklad na hadicu.

Aj na balkóne môžete dažďovú vodu jednoducho, ale veľmi účelne zachytávať!

zdroj: gardeningchannel