V obchodoch sa minulo dezinfekčné mydlo, aj gél: S týmto návodom si ho vyrobíte dosť pre seba, aj svojich najbližších!

V dôsledku rozšírenia koronavírusu miznú antiseptické prostriedky z pultov predajní rýchlejšie, ako teplé rožky. J

V dôsledku rozšírenia koronavírusu miznú antiseptické prostriedky z pultov predajní rýchlejšie, ako teplé rožky. Je teda dosť pravdepodobné, že patríte do skupiny ľudí, ktorým sa už neušli. Nezúfajte, poradíme vám, ako si ich jednoducho vyrobiť doma. 

Bolo dokázané, že dôkladné umývanie rúk a ich ošetrenie špeciálnymi prostriedkami pomáha predchádzať prenosu patogénnych mikroorganizmov. Ak potrebujete ísť nevyhnutne medzi ľudí, do obchodu, do lekárne a pod., ideálne je, ak si okrem rúška zoberiete so sebou aj hygienické rukavice, ktorými si ochránite ruky. Potom si ich ešte vydezinfikujte antiseptickým gélom.

Zloženie dezinfekčných prostriedkov najčastejšie zahŕňa etylalkohol, alebo izopropylalkohol, chlórhexidín a ďalšie antimikrobiálne látky. Pre zjemnenie a pozitívny účinok na pokožku sa pridávajú prírodné oleje, extrakt z aloe a vitamín E.

Recept č. 1

Svetová zdravotnícka organizácia poskytla odporúčania, ako nezávisle vyrobiť najjednoduchšie antiseptické gély obsahujúce alkohol.

Potrebujeme:

833 ml etylalkoholu

42 ml peroxidu vodíka

15 ml glycerínu

100 – 120 ml sterilnej vody

Postup:

Zmiešajte všetky ingrediencie a nalejte do uzatvárateľnej nádoby, alebo dávkovača.

Recept č. 2

Časté používanie antiseptického gélu môže viesť k starnutiu pokožky, pretože suchá pokožka sa ľahšie poškodzuje a je náchylnejšia na vrásky. Aby sa tomu zabránilo, do zloženia antiseptík sa pridávajú zvláčňovadlá: aloe vera gél, glycerín, éterické oleje.

Potrebujeme:

160 ml lekárskeho alkoholu

80 g aloe vera gélu

nádobu na miešanie prísad

ľubovoľné éterické oleje

varešku na miešanie

fľašu na hotový prípravok

Postup:

1. Do čistej misky nalejte alkohol.

2. Pridajte aloe vera gél – výsledný produkt má hustú konzistenciu a zníži sa agresívny účinok čistého alkoholu na pokožku rúk. Chráni ich pred vysušením.

3. Pridajte asi 10 kvapiek jedného alebo viacerých éterických olejov. Pre antibakteriálne gély sú ideálne oleje, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti: mäta prieporná, škorica, eukalyptus, tymián, klinček, levanduľa, rozmarín.

4. Opatrne premiešajte všetky ingrediencie vareškou, alebo špachtľou. Výsledkom by mala byť hustá homogénna zmes bez hrudiek.

5. Vezmite čistú plastovú fľašu, v ktorej budete produkt uchovávať. Najlepšie je použiť nádobu s dávkovačom, alebo úzkym hrdlom, aby bolo nanášanie gélu pohodlné.

6. Odskrutkujte dávkovač alebo uzáver, vložte lievik do hrdla a opatrne prelejte tekutinu do fľaše. Voňavý dezinfekčný gél je pripravený na použitie. Možno sa vám po určitom čase usadia niektoré zložky na dne. V tom prípade stačí fľašu len niekoľkokrát pretrepať.

Recept č. 3

Protiplesňové a baktericídne vlastnosti sú neodmysliteľnou súčasťou kvetov nechtíka, harmančeka, listov šalvie. V lekárňach zoženiete tinktúru, aj sušené kvety, či listy.

Potrebujeme:

50 ml alkoholovej tinktúry nechtíka

50 ml sterilnej vody

1 ČL aloe vera gélu

1 ČL glycerolu

10 kvapiek éterického oleja čajovníka

5 kvapiek levanduľového éterického oleja kvôli vôni

Postup:

1. Tinktúru nechtíka rozrieďte vodou.

2. Pridajte aloe vera gél, glycerín a éterické oleje.

3. Všetko dobre premiešajte a nalejte do fľaštičky s dávkovačom.

Recept č. 4

Esenciálne oleje mnohých rastlín majú antiseptické, tonické a hojivé účinky. Preto je možné pomocou ich použitia pripraviť antiseptikum bez alkoholu.

Potrebujeme:

120 ml sterilnej vody

1 PL aloe vera gélu

10 – 12 kvapiek nechtíkového oleja

10 – 12 kvapiek škoricového oleja

10 – 12 kvapiek eukalyptového oleja

10 – 12 kvapiek rozmarínového oleja

20 kvapiek citrónu alebo pomarančového oleja na vôňu

Postup:

1. Všetky ingrediencie spolu zmiešajte a nalejte do fľaše s dávkovačom.

2. Pretrepte a môžete použiť.

Ako používať dezinfekčné gély

1. Vyberte si antiseptikum, ktoré obsahuje najmenej 60 – 80% alkoholu a najmenej 2% chlórhexidínu.

2. Antiseptiká na báze alkoholu vykazujú najlepšie výsledky, ak si najskôr ruky umyjete vodou a mydlom, alebo aspoň vodou. Produkt funguje horšie, ak na pokožke ostáva prach, zemina, alebo mastnota.

3. Antiseptikom by ste mali očistiť celý povrch rúk a na to potrebuje dospelý človek najmenej 3 ml roztoku. Umývajte ruky aspoň 30 sekúnd, inak nebude mať dezinfekcia taký účinok.

4. V prípade častého používania dezinfekčných prostriedkov nanášajte pravidelne na ruky aj hydratačný krém, aby ste zabránili vysušeniu pokožky.

5. Uchovávajte antiseptiká mimo dosahu malých detí. Sú totiž pre deti veľkým lákadlom, čo prináša riziko.

Antiseptiká sú účinným nástrojom na prevenciu infekčných chorôb, ale nemali by ste to s nimi preháňať. Koniec koncov, ničia okrem škodlivých baktérií aj tie užitočné, ktoré nás naopak chránia. Hlavne udržujte svoje ruky čisté a zdravé!

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie