Ako si správne zorganizovať čas?

Čas. Tak prosté a pritom tak fascinujúce slovo. Všetkým nám plynie rovnako rýchlo a takmer každý z nás si občas posťažuje, že ho máme málo. Skutočnosť je ale taká, že veľmi často nie je chyba v čase, ale v nás samotných. V tom, že si nevieme čas efektívne zorganizovať a naplno ho využiť. Len sa zamyslite nad tým, či sa pri práci naplno sústredíte. Či sa v jednu chvíľu nevenujete viacerým činnostiam a to vás v konečnom dôsledku brzdí. Ako si poradiť s časom? Čítajte ďalej.

Manažment času

Už ste sa niekedy stretli s pojmom manažment času, riadenie času alebo time management? Pod všetkými týmito slovnými spojeniami sa skrýva to isté. Ide o disciplínu, ktorá sa zaoberá riadením ľudskej činnosti z hľadiska času. Ľudská činnosť je jeden zo základných ekonomických zdrojov, preto je jeho organizácia z hľadiska času veľmi dôležitá. Táto disciplína by mala v podstate dať odpoveď na otázky, ako si správne zorganizovať čas a kde robíte chybu v prípade, kedy máte času nedostatok.

Je niekoľko možností ako sa dopracovať k odpovediam. Tou veľmi často využívanou metódou je urobiť si časovú snímku dňa. Je to naozaj veľmi účinná, ale jednoduchá, cesta ako nájsť tzv. požieračov času. Celý princíp spočíva v tom, že si do formulára budete zapisovať každú činnosť, ktorej sa behom dňa venujete. Je naozaj dôležité zaznamenať si úplne všetko s presným časom od do kedy ste sa činnosti venovali a koľko vám to zabralo času. Vďaka tomu odhalíte, čo robíte zle. Či napr. priveľa času netrávite na internete. Minúta k minúte sa sčíta a vy zrazu zistíte, že na sociálnych sieťach presedíte takmer hodinu z vášho pracovného dňa.

Medzi najväčších požieračov času patria práve sociálne siete a telefonovanie, paradoxne porady, ale tiež nedostatočne definovaný ciel vašej práce (napr. z hľadiska jeho dokončenia).

Ako zvládnuť čas?

Ako teda dosiahnuť toho, aby ste využili váš čas čo najefektívnejšie? Je to vlastne veľmi proste, dobre si ho naplánujte. Ak si naplánujete svoje aktivity dopredu a tohoto plánu sa budete presne držať, je to zaručená cesta k úspechu. A plánovať čas samozrejme nejde bez diára alebo bez kalendára.

Diáre aj kalendáre môžu byť denné, týždenné, mesačné. V prípade kalendára dokonca aj ročné, diáre zas bez predpísaného dátumu, tzv. poznámkové.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Podľa potreby si vyberte medzi stolovým a nástenným kalendárom. Stolový býva častejšie používaný pre účely plánovania a vpisovania si do neho. Nástenný zas skôr slúži ako rýchly prehľad, keď potrebujete zistiť na aký deň určitý termín vychádza. Nemusí to ale samozrejme byť pravidlom.
Kalendáre bývajú tematicky zamerané, preto si môžete vybrať medzi takými motívmi, ktoré sú vám blízke. Dosť často najme tie stolné obsahujú užitočné informácie, napr. veľmi obľúbené bývajú kalendáre s receptami.

U diárov si môžete vybrať medzi rôznymi formátmi. Je len na vás, či vám viac vyhovuje malý diár, alebo potrebujete mať formát A5, kde máte dni rozdelené dokonca aj na hodiny. Diáre majú stovky, či dokonca tisíce, prevedení. Vyberať si môžete z rôznych farieb, potlačí a materiálov od kože po umelé materiály. Tí nároční si môžu dokonca nechať vyrobiť diár na mieru. V takom prípade sa diár stane vašim originálnym doplnkom.

Diár má samozrejme tú výhodu, že ho, narozdiel od kalendára, môžete nosiť stále pri sebe. Preto je najvhodnejšie kalendár aj diár kombinovať.

Naučte sa pracovať s časom ešte dnes. Vašimi pomocníkmi budú diár a kalendár. Vďaka nim si začnete aktivity plánovať dopredu a v prípade, kedy sa budete plánu presne držať, nestane sa vám, že by vám nejaká ta hodinka chýbala.